שאל את הרב

‫כל השאלות יועברו לאב"ד הגר"י סילמן שליט"א‬‎

 


 

שאלה:    

במאגר אוצר החכמה מוגבלת אפשרות ההדפסה לקובץ PDF רק לעשרים עמודים כל פעם.
רציתי לשאול האם מותר להוריד ע"י כמה פעמים.
ומה הדין באופן שבעלי הספרים העלו את הקובץ למאגר כך שאין נראה כ"כ שהם מקפידים על  הורדתו

האם אסור מחמת שאוצר החכמה זכה בזה? 

א) מותר להוריד כמה פעמים

שאלה:  

ארחנו לסעודת ליל שבת שכן שגר כמה בניינים לידינו אורח שאינו שומר מצווות (ע"מ לקרבו וכו') והוא הביא לנו עציץ מתנה.

בשבת לא  נגענו בו.

שאלתי, האם לאחר שבת (ומתי לאחר  שבת?) מותר ליהנות ולהשתמש בעציץ עם הצמח שבתוכו, לא נראה לי שהוא זרע או קנה אותו  
בשבת אלא ביום שישי אבל אינני בטוח בכך.

מותר

שאלה


אני גר בקומת קרקע עם חצר פרטית ומתחתי יש  גובה בערך של קומה שניתן לחפור שם ולבנות עוד קומה, וכך עושים רבים בעיר.

בחוזה המכר  [מהקבלן] לא מצאתי התייחסות למי שייך השטח שמתחת הבניין, רציתי לדעת אם אני יכול לבנות  שם ואם לשאר דיירי הבניין יש זכות בשטח זה.  
אולי יש חילוק בין שטח החצר [עליו אין לדיירים שום זכות להשתמש בלי רשותי] לבין השטח מתחת הבניין שבעצם כל הבניין עומד  עליו. וכן אם זה שייך גם לשכנים, האם רק אלו שגרים מעלי [באגף שלי] או גם שאר דיירי הבניין, או כל דיירי החלקה בטאבו [בניין נוסף לשלי]. וכן על איזה נוסח עלי להחתים אותם שיתנו לי לבנות בשטח זה, כשאני רוצה להסתיר מהם את האפשרות שהשטח שייך גם להם - אולי נוסח 'אנו מרשים לא. לבנות בשטח מתחת הבניין ואין לנו שום תביעות בנושא' וכדו', שנשמע כאילו הבעיה רק מצד הבטיחות בנושא וכדו', או שצריך להוסיף 'וקנינא מיניה וכו' שיותר מרמז  להם שיתכן והשטח שייך גם להם, או שבכלל חייבים להודיע להם על כך שלא יהיה אונאה?
תודה רבה על המענה.

1) השטח שמתחת לחצר שייך לכל דיירי הבנין(אבל לא לבנין הסמוך)

2) בכ''ז נ' שאם לא ידועה התנגדטות מותר לחפור בלא לשאול שלא מקובלת כק''כ דרישה עבור חפירה מתחת לחצר) אמנם אם מישהו מהדיירים יתבע יגיע לו תשלום עבור חלקו(לפי הערכת מתווךו וכנראה שהמדובר יהא על סכום לא גדול)

3) כמובן שעדיפה הסכמה בלשון שכתבת וקנינא מיניה אבל לפעמים זה נקרא לעורר דובים)

שאלה:  

הולך רגל התפרץ לכביש [שלא במעבר חציה] ונפגע מרכב. הנהג אינו בעלי הרכב כי אם ידיד של בעל  הרכב, הנהג טרח לברר שעניני הביטוח מסודרים  ובעל הרכב אמר לו כי הביטוח 'מכסה' אותו. הנהג קלט ברגע האחרון את האדם, עיקם את הרכב  כדי שהולך הרגל לא יקבל מכה חזיתית, וב"ה  הולך הרגל יצא עם פגיעות קלות בלבד. 

כרגיל, לאחר תאונה הנפגע מעונין לפנות  לביטוח של הרכב כדי לקבל סכום כסף אבל אז  התברר שסוכן הביטוח רימה את בעל הרכב וסייג  את הביטוח כך שספק גדול אם בעת תביעה חברת  הביטוח תשלם לנפגע את הכסף או שמא יחייבו את  הנהג [שכפי שרשום לעיל, נקלע לתאונה ללא   
אשמה כלל, הולך הרגל נהג שלא כדין, ויש על כך עדי ראיה].האם הולך הרגל רשאי לפנות לביטוח  בידיעה שיש סיכוי שחברת הביטוח תתנער מן  
התשלום ותשית אותו על הנהג?
ואם לפי ההלכה מותר לפנות במקרה זה לביטוח,  
האם יש ענין של 'לפנים משורת הדין' מתוך התחשבות בנהג?

בעיקר השאילה מותר לתבוע את הביטוח בתנאי שהעובדות יסופרו במדויק

אמנם אם יחייבו את הנהג יהא אסור לקחת ממנו תשלום כשלא מגיע שהוא ישלם אבל אם לפי חוקי הביטוח הביטוח חייב מותר לתבוע את הביטוח

שאלה:  

האם מותר להלכה לקנות מוצר מחול ולמוכרו פי כמה ממה שעלה והמחיר יצא הרבה יותר פחות מהארץ
מותר בהחלט

שאלה:  

האם מותר לאדם למכור את הדירה שלו [בחו"ל] לרופא שמצהיר בבירור שהוא הולך לפתוח את הקליניקה שם בשבת
מותר

שאלה:  

מצאתי השבוע ברשות הרבים כוס חד פעמי חמה (כוסות של קפה) ובתוך הכוס היה הרבה שטרות של כסף, וכמה שטרות היו קרועים (שטר אחד קרוע לגמרי כשלצידו נא חציו האחר הקרוע, ועוד שטר קרוע בצורה מוזרה) ובתוך הכוס היו גם מטבעות כסף, ובנוסף לכל הכוס היתה מלוכלכת במשקה קפה, באופן כזה שהמטבעות והשטרות היו ממש מלוכלכלים. - לקחתי את הכוס הזאת מרה"ר, ופירסמתי השבת אבידה, לע"ע עוד לא הגיע אדם לבקש.
רציתי לשאול את הרב שליט"א, מאחר שהכוס היתה מונחת דרך הינוח ולא בצורת נפילה, ופלא הוא שהניחו כוס עם מעות ברה"ר במקום יחסית גלוי לעוברי אורח, ובנסיבות כאלו שהשטרות חלקם קרועים, ונמצאים יחד עם לכלוך של משקה קפה, אם צריך להמתין עם המעות הללו? או שמן הסתם איניש דלא מעלי איבד אותם..ומה עלי לעשות בהם.
מותר לך להשתמש אבל תרשום את הסכום ואם יבא אדם עם סימן אז נברר המציאות אם זה מצב של יאוש

שאלה:  

אימי נפטרה לפני 5 שנים אבי ירש את נכסיה אך עדיין הדירה היתה רשומה על שם האם ע"ה בטאבו האם הבן הבכור מקבל פי שניים בדירה או שמא זה ראוי
לדעתי זה מוחזק והבכור מקבל פי שנים

שאלה:  

האם מותר לקנות קרקע במחיר מוזל  משמעותי ממחיר השוק כשהקונה לחוץ
אם הקונה יודע את המחיר האמיתי מותר
אם הוא טועה אסור ואע''פ שאין אונאה בקרקע ע' חו''מ סי' רכ''זסעיף כ''ט בסמ''ע רע''א ופ''ת ועולה מדבריהם שנחלקו בזה הראשונים דלרמב''ן ולרא''ה עובר על לאו של אונאת ממון ולחולקים הוא איסור אונאת דברים אבל לכו''ע יש בזה איסור דאורייתא
שאלה:  
אני ניכנסתי לבית עם מזגן מראש  אבל בשנה האחרונה התקלקל המזגן בגלל שהוא  ישן  ועכשיו הוא רוצה לקנות מזגן אבל שאנחנו  השוכרים נשלם את ההתקנה . אין לנו את האפשרות  האם בעל הבית לא  צריך לשלם את ההתקנה .הרי  הבית והמזגן שלו
אם אין סעיף מפורש בחוזה החוב מוטל על בעל הבית שהשכיר דירה עם מזגן
שאלה:  
הכניסו ספר תורה חדש לבית כנסת  וקוראים בו ואחרי ארבע חודשים הכניסו עוד  ספר תורה. שאלה: באיזו ספר תורה יקראו? והרי  כל ספר תורה חדש קוראים בו יב׳ חודשים ?
אין בזה כלל ואם לא היתה התחייבות מפורשת צריך לחלק בין שני הספרים
שאלה:  
 
נסיעה “חופשי יומי” המאפשר לנסוע ללא  הגבלה במשך אותו יום, כרטיס זה ניתן לטעון  ב”רב קו אנונימי” בניגוד לכרטיס “חופשי  שבועי” ו”חופשי חודשי”, אשר החברה מאפשרת  
לטעון רק ב”רב קו אישי”.
שאלתי היא, האם ניתן לראות בכך כעין ויתור של  החברה שמקובל על דעתה נסיעה של מספר אנשים  באותו כרטיס? שהרי כיוון שאין להם דרך לכפות  בוודאי רוב האנשים מנצלים אפשרות זו לפעמים?
מותר אם לא כתוב על הכרטיס במפורש לאסור

שאלה:  

האם צריך לברך שהחיינו על מישקפיים שהם יקרות היינו שווי500 ש"ח שיש לכך דין של תכשיט שאם זה היה רק בשביל הרפואה שבדבר לא היה קונה במחיר יקר אלא ביותר זול א"ד זה אינו מדד וכיון שלרפואה אין ברכת שהחיינו
 
שהחיינו מברכים על חפץ שחשוב ויתכן מאד שבמחיר כזה נחשב חשוב וההחלטה לפי הקונה

שאלה:  

מה הדין במי שברשותו רב קו טעון בחופשי, ושכח את הכרטיס, האם יכול לנסוע בלי לתכף על סמך הכרטיס שבבית (במקרה שאין חשש חילול ה', למשל באוטובוסים שעולים בהם מדלת אחורית)?
לא ! מפני שזה בדיוק התנאי שהחברה דורשת 

שאלה:  

האם ניתן לברך שהחיינו על תפוחי ענה מכיוון שזה מצוי  שלושה חודשים בשנה?
אם בשאר השנה לא מצוי אפשר לברך שהחיינו

שאלה:   

שלו' וברכה
רציתי לשאול על מי שביקש מחבירו שישלם עליו בנסיעה באוטובוס ברב קו שלו, האם המבקש צריך לשלם אח"כ את המחיר המלא של הנסיעה כפי שחברת האוטובוס גובה על נסיעה בודדת, או שצריך לשלם כפי שעלה לחבר לאחר הפחתת ההנחה שקיבל בגלל שהטעין הרבה כסף ברב קו. והאם ישנו חילוק בין אם לנוסע לא היה בכלל כסף מזומן לשלם על הנסיעה ולכן הוא ביקש מחבירו שישלם עבורו, או שהיה לו כסף מזומן אלא שרצה להרויח את ההנחה בתשלום ברב קו.
אם לא היה לו כסף צריך לשלם מחיר מלא
אם רצה להרויח את ההנחה צריך להתנות מקודם
  • שאלה:   

אבי שליט"א מתפלל בנוסח ספרד ואף מניח תפילין ספרד - כתב אר"י- בבר המצווה שלי נתן לי אבי תפילין כתב אר"י בעוד שאני מתפלל נוסח אשכנז, שאלתי היא האם צריך/מותר/כדאי להחליף לכתב בית יוסף.
תודה רבה.
(אני כיום אברך בן 30)
כדאי להחליף מפני שזה נקרא שעברת לקהילה כזו (בעלת אופי ליטאי)ויש בזה עוד טעמים
שאלה: נסעתי באוטובוס אגד בינעירוני ושילמתי במאתיים ש"ח והנהג החזיר לי עודף על מאה ש"ח ואמר לי שבהמשך הנסיעה הוא יהיה לו שטר של מאה ש"ח וישלם לי, למעשה הנהג שכח לקרוא לי וגם אני שכחתי מזה, השאלה היא אם אפשר עכשיו ליסוע בלי לשלם בחברת אגד עד שווי של מאה ש"ח.
לא מפני שיש להניח שלא העביר את הכסף לחברה שההעברות מבוצעות לפי חשבון מדויק
 
 
שאלה: החלפתי בטעות מגבת במקוה עם אדם אחר, מה לעשות - אין לי שום דרך למצוא אותו?
מותר להשתמש ולרשום במחברת (שו''ת פאת שדך בשם חזו''א)
שאלה: אם אני משכיר דירה ויש בעיות בדירה שבעל הבית לא מתקן כמו נזילות וכ"ו מה אני יכול לעשות מצד ההלכה כדי שיטפל בבעיות?
1)לעכב תשלום
2) ויותר רצוי להודיעו שאם לא יתקן עד תאריך מסוים אני אתקן על חשבונו ואנכה מהשכירות
כמובן שכ''ז מותנה שברור שהוא תיקון שעל המשכיר לתקנו
שאלה: האם מותר להתעסק על פי ההלכה במסחר בשוק ההון במעו"ף ובמניות ואין חשש?
יש בזה חששות של שותפות בדברים האסורים.
שאלה: מישהו גנב מחנות מוצר שנמכר בחנות במאה שקלים ולבעל החנות המוצר עולה חמישים שקלים המוצר הושמד אצל הגנב האם הוא צריך לשלם מאה או חמישים?
יש הבדל אם תפסו אותו או שהחליט להחזיר מיוזמתו?

 
מרן הגר''נ שליט''א היה מורה שקובעים לפי המחיר הסיטונאי.
שאלה: יש לי עצי פרי. האם עליי להפריש תו"מ על כל פרי שאני קוטף או שניתן להפריש על פרי אחד ולכוון על הפירות שבעץ. (אני קוטף פרי אחד לפי הצורך ולא כמות)   תודה
א''א להפריש מהתלוש על המחובר כמבואר יו''ד סי' של''ד סעיף ה ואם תרם אין תרומתו תרומה
אלא שאם אמר שיחולו שיתלשו אם שניהם הביאו שליש דבריו קיימים ול''ח דבר שלא בא לעולם דכל שבידו לאו כמחוסר מעשה דמי וכמבואר קידושין סב:
שאלה: האם יש ביטול ליין נסך ? וכמה זה מתבטל
ע' ש''ך סי צ''ב ס''ק י''ד שיין נסך  שנפל ליין כשר בטל בשישים.
שאלה: מה המקור לומר ותן טל ומטר בחו"ל אם התחילו בז' מר חשוון בא"י ונסעו לחו"ל
האם כך לנהוג?
א) בן א''י שהתחיל בא''י לומר ברכת השניןם ונסע לחו''ל ודאי שימשיך וכהכרעת הברכ''ישנארה כחוכא ואיטלולא
ב) בן חו''ל שהיה בא''יוהתחיל בא''י כשהגיע לחו''/ל מסתבר לנהוג כמ''ש במנחת יצחק חלק עשירי סי' ט ולהפסיק.
שאלה: מה הדין מי שאכל עוגה פחות מכזית ועליה שומשום, האם יש ליזהר בזה משום בריה (ולכ' מדברי הא''א והשבט הלוי ח''ח ס' לד' אין ראייה כלל לנד''ד דאפשר דאיירי כשאכל כזית מהעוגה).
יורנו מעכ''ת דעתו בזה
תודה רבה
גם בפחות מכזית נ' דבטל.
שאלה: אני עובדת כעצמאית, גיליתי שנכנסו לי 40 שקלים לחשבון. (מאד יכול להיות ששלמו לי על חוב מהעבר)
אינני מכירה את מי שהכניסה לי את הכסף לחשבון, קיבלתי את שמה מהבנק, לא הצלחתי להשיג אותה או את הטלפון שלה, וכן אין אפשרות להחזיר את הכסף לחשבון שלה (לשון הפקידה בבנק)
מה דין הכסף הזה? מה מוטל עלי לעשות במצב כזה?
אין לך יותר מה לעשות ואת יכולה להשתמש בכסף הזה.
שאלה: עבדתי במקום עד לפני חצי שנה ואז עזבתי מרצוני, מסיבות של המשרד הם המשיכו להעביר לי משכורת בעוד חצי שנה עם תלוש אך החזרתי להם את זה במזומן, לבקשתם. אמנם הפרישו לי פנסיה וביטוח לאומי באותם חודשים, עכשיו הם נתנו לי מכתב פיטורין, האם ראוי שאני אקח מעכשיו דמי אבטלה מהביטוח לאומי או כיון שאני יודע שכבר לא עבדתי שם אין זה ראוי שאקח דמי אבטלה?
באופן כללי אסור לשקר אמנם יש לשמוע את כל הפרטים פנים אל פנים.
שאלה: אנו משווקים ערכות עבודה לתעסוקה ויצירה של ילדים, וכעת מצאנו לרכישה ספרים שיש בהם רעיונות של יצירות לילדים השאלה היא האם ניתן לקחת משם רעיון וליצור ערכות לשיווק שהרי מחברי הספרים אין פרנסתם מעצם היצירות אלא ממכירת הספרים שבהם עשרות רעיונות וכו' ,  כמו"כ במידה ואסור להעתיק משם את הרעיון האם מותר לקחת את עצם הרעיון ולשנות אותו בצורה קצת שונה ובכך לשווקו ע"י יצירת ערכות עבודה כנ"ל
בברכה וייש"כ
מסתבר שרעיון אחד מספר לא מזיק למכירה ומותר לקחת.
שאלה: אני מנהל את קופת ועד הבית אצלי בבנין מזה שנתיים. מדי חצי שנה אני גובה מעשרת הדיירים סך סך 360 ש"ח, ובזה משלם נקיון, חשמל, תיקונים ושירותי אינסטלציה מפעם לפעם.
יש לי רשימה מפורטת וברורה של כל ההוצאות וההכנסות, רובן עם תאריכים מדויקים וחלקן עם תאריכים קרובים.
בגביה האחרונה החלטתי לא להכריח את כולם לשלם מיד, כי הרי ההוצאות מתפרסות לאורך חצי שנה קדימה, לכן הנחתי לחלק מהדיירים לשלם באיחור. שנים מהם לא שילמו לאורך החודשים, ובחודש האחרון פניתי אליהם שישלמו. להפתעתי הם השיבו ששילמו, וכשאמרתי שברשימות שלי מופיע שלא שילמו וכך גם זכור לי, התוכחו וטענו בתוקף ששילמו. אחד אמר ששלח את בנו - ילד בן 10 - עם הכסף והוא אמר שהביא לי ביד. השני אמר שהביא לי אישית ביד.
אני לא זוכר שהם שילמו, אדרבה בזכרוני עמדה הידיעה שמהם טרם גביתי, וכך גם לפי הרשימות שבידי.
יצוין שלא הייתי מקפיד לרשום כל הכנסה עם רגע קבלתה, אלא לעיתים הייתי מתעכב יום יומיים עם  הרישום.
עוד יצויין כי לא החזקתי קופה עם מזומנים שאוכל לבדוק לפי תכולתה, אלא הייתי מערב את  הכספים עם כספיי האישיים, ומדי חודש עורך חשבון כדי לדעת מה המצב בקופת הועד הוירטואלית.
שאלתי האם אפשר לחייב את השכנים האלו לשלם, האם אפשר לחייב אותי לשלם? ואת"ל שאני פטור, האם יש לי לחשוש לדיני שמים שמא טעיתי ולשלם, או שאם הדין הוא המע"ה אין לי לחשוש מדיני שמים.
א) השכנים האלו ודאי פטורים כיום שהם טוענים ברי
ב)אתה פטור בדיני אדם אבל יש מקום לחוש לפשיעה ולכן מן הראוי בד''ש להתפשר 
שאלה: לפני כמה ימים נסעתי ברכב אחורה ובטעות פגעתי ממש קלות ברכב חונה הרכב שייך לחברת השכרה ["הרץ" נפק"מ אולי לגבי בעלות שאינה יהודית]השוכר לא היה שם וכמובן השארתי שם פתק עם המקרה והפרטים שלי אבל הוא לא חזר אלי.
עכשיו ישנם 3 אפשרויות 1שהפתק נפל 2 שהוא ראה אותו וסבר שחברת ההשכרה לא תשים לב 3שהוא ראה את הפתק והוא שכר את הרכב בצורה כזאת שהוא פוטר עצמו מכל נזק שהוא עושה לרכב וישקר ויאמר שהוא עשה זאת.   השאלה מה אני עושה עכשיו?
אם הקלקול ברמה כזו שאין הדרך לתקן וערך הרכב לא ירד פטורים מלשלם ואין צורך להודיע.
אם הנזק ברמה יותר גדולה צריכים להודיע לחברה אם א''א למצוא את השוכר. ובכל אופן לבדוק טוב מה שידרשו ממך שאינו מוגזם.
שאלה: האם יש עניין לעשות ביטוח רפואי מעבר לביטוח המינימלי שהמדינה נותנת?
אני לא גר בישראל ויש פה ביטוח בריאות אך לא מכסה את כל מה שיכול לקרות ח"ו.
וכן האם יש צורך לעשות ביטוח מתאונות וכדו'?
כלומר האם חובת ההשתדלות מחייבת לעשות ביטוח מעבר למה שיש.
אין חיוב אבל מי שיכול מבחינה כלכלית יש בזה מעלה.
שאלה: קניתי ספר במכירת עודפים של בית הוצאת ספרים ידועה. בבית גיליתי שיש על הספר חתימה של אדם כלשהו, שהצלחתי לגלות מיהו. האם אני חייב להחזיר לו את הספר והאם הוא צריך להחזיר לי את שוויו. והאם את שוייו האמיתי או רק את הוצאותי [הספר נקנה בהוזלה משמעותית]
וכן האם יש טענת מקח טעות כלפי המוכרים? 
גם אם יש חתימה אין לחותם זכות לדרוש דמים שמא החזיר לחנות את הספר.
שאלה: שני שכנים גרים בקומה אחרונה שכן א' הגג מוצמד לו בטאבו על הדירה והוא בנה על הגג, האם לשכן א' יש חלק בגג מעל שכן ב'? ובמידה שכן, האם הוא יכול לבנות מעל שכן ב'?
חלק יש לו . לבנות בפועל רק אחרי שתיעשה חלוקה בינם.
שאלה: לכבוד הרב
חבר ביקש ממני לקנות לו חפץ שעולה 40 שקל.
מכיון שקניתי שם לעצמי גם כן בסכום גדול אז המוכר נתן לי את החפץ ב 30 שקל.
 למי שייכת ההנחה?

 
צריכים לחלק לשניכם
שאלה: אני משכיר נפח אכסון במחשב שלי לחברת"קירוס" ואני צריך להשאיר את המחשב מופעל עשר שעות ביום והתשלום הוא לפי יום שאלתי אם כשאני משאיר את המחשב מופעל מיום שישי עד מוצאי שבת יש בזה בעיה של שכר שבת או לא, יישר כח
אסור
שאלה: רציתי לדעת האם על פי ההלכה כשאני רוצה לתבוע בדין תורה מותר לי לקחת טוען רבני ?

ובמידה שתביעתי תתקבל האם על הנתבע לשלם לי את ההוצאות של הטוען רבני ?

אשמח לקבל מקור מהפוסקים תודה...
א) מותר ליקח טוען רבני והוא מוגדר בשו''ע כמורשה וכמבואר בחו''מ סי' קכ''ג קכ''ד
ב) בדרך כלל הנתבע פטור אלא אם היה מזיד וניהל דיון רק לקנטר שאז חייב בדיני שמים
שאלה: אם המוכר הפר את הוזה הפרה יסודית, ונגרמו לקונה נזקים גדולים. האם הוא יכול לתבוע את כל סכום הפיצוי המוסכם ללא הוכחת נזק, או רק את הסכום המשוער של הנזקים כולל הכל.
א)בסכום המוסכם יש נידון של אסמכתא ולכן מובן שאם נכתב נוסח המסלק בעיא זו(כגון שמודה שקיבל קנין בב''ד חשוב-רמ''א סי' ר''ז סעיף ט''ו  או עצת חכמי ספרד המבוארת בשו''ע שם בסמוך)יכולים לגבות
ב) אם לא נכתב נוסח זה נידון כספיקא דדינא אם חוזה הנחשב כסיטומתא מסלק אסמכתא ולכן הדין תלוי מי המוחזק
ג) תביעת הנזיקין היא עפ''ר גרמא ויש מח' הראשונים במי שקיבל סכום יותר גדול מהנזק אם חייב עכ''פ לשלם את הנזק או שג''ז דינו כאסמכתא  וגם בזה תלוי מי המוחזק
אלא שחייב במה שיש מנהג ברור לשלם
ועכ''פ ודאי שישנה  זכות לבטל המקח
שאלה: מה מברכים על פיצה ?
והאם יש הבדל אם אוכלים אחד או במקרה שאוכלים שנים או שלוש
א) אם קובעים סעודה ברכתו המוציא
ב)גם אם לא קובעים אם העיסה ממים וקמח ג''כ ברכתה המוציא
ג)וה''ה אפילו העיסה ממי פירות אם טעמם לא ניכר
ד) ואם הטעם ניכר ולא אכל שיעור קביעות סעודה מברך מזונות ועל המחיה
שאלה: ברצוני לשאול במעשה שהיה בעובד ומעביד שהסתכסכו ומחמת כן המעביד במזיד ביטל את פוליסת הביטוח של העובד ללא ידיעתו ולא שילם לביטוח את הסכום החודשי וזה אף שידע שהעובד שהיה מאד קרוב אליו שהוא חולה מאד ולא יכול להמשיך לעבוד בשום עבודה אחרת זאת אומרת שיצטרך לתבוע "אובדן כושר עבודה" וחשוב לציין שכל זה ארע שהיה עדיין עובד רשמי במשרד.
ועתה לאחר פיטוריו פנה לתבוע את הביטוח על אובדן כושר עבודה שהחמיר, אך הופתע לשמוע שהמעסיק שלו ביטל לו ללא ידיעתו ע"י שלא התייחס להתראות של הביטוח.
 ושאלתי א. האם ניתן לחייבו על פי ד"ת את המעסיק בתשלום הנזק כלומר שהוא יצטרך לשלם מה שהביטוח היה אומר לשלם?
ב. כמובן לאחר שהמעסיק נתבע על כך שיקר ואמר שהוא העביר את ההתראות לידי העובד אך כמובן אין לו הוכחה כך. כיצד ניתן להתגבר גם על בעיה זו?
בברכת התורה ושוב יישר כח לכם על האתר הנפלא הזה תזכו למצוות.
אשמח מאד לקבל תשובה מנומקת עם מקורות כדי שאוכל להחכים עוד
דבר כזה מוגדר בהלכה כגרמא כיון שלא עשה מעשה וחייב לצי''ש  ובכלל זה שנקרא רשע אם אינו משלם והמאירי ב''ק נו כ' שנפסל לעדות ובתוספתא שאין מוחלים לו מן השמים עד שישלם
שאלה: האם מותר לפרסם בחדר המדרגות את תשלומי הדיירים בבניין.
חלק מהדיירים משלמים חלקית ויש להם חובות.
מן הראוי לפרסם הזהרה שהולכים לפרסם ואם הדייר לא משלם או לכה''פ מציע הסדר תשלומין מתקבל על הדעת, אפשר לפרסם.
שאלה: בחוזה בין בעה"ב לקבלן הי' כתוב שהוצאות הפועלים על בעה"ב. פועל נפל והקבלן חשש לתביעה מהפועל וקנסות כי הוא לא שילם ביטוח לאומי וכו', לכן הוא פיצה/שיחד את כל הפועלים ביום חופש.
האם בעה"ב צריך לישא בתשלום יום זה, או דלמא כיון שהפועלים רשומים ע"ש הקבלן, והוא עשוי להנזק, עליו לשלם יום זה.
אם חוקית אין תביעה על בעה''ב הרי הוא פטור גם מהשוחד.
שאלה: ראובן היה חייב לשעון כסף ונתן לו המחאה עבור פרעון החוב שמעון התרשל ולא פרע את ההמחאה עד שעבר הזמן ואי אפשר שוב לפדותה האם חייב ראובן לפדות את החוב ומה הטעם.
לדעתי  אם התרשל אינו יכול  לתבוע תשלום  מפני שנתינת המחאה היא פרעון על תנאי שינהג בו כראוי ורק אז אם לא נפדה חייב הנותן פעם שניה.
שאלה: אני זו''צ המתגוררים בי-ם, ביח''ד  בגודל כ-27 מ''ר (חדר וחצי-) על גג בנין בתוספת מעל בית המשכיר.
המדרגות הנוספות ליח''ד הם בשטח בית המשכיר, אין מעלית, ונדרשנו על ידי ועד הבית לשלם סכום מלא (85 ש''ח) וכן רטרואקטיבית. ועד הבית לא מציע להוסיף ניקיון בחדר המדרגות של היחידות (קיימת יחידה נוספת).
אני יכולים להשתמט, ובקרוב נעזוב. האם אנו מחויבים לשלם?
צריכים לשלם חצי.
שאלה: נסעתי במונית מירושלים לתל אביב בבוקר, ובכניסה לתל אביב היה פקק תנועה, הנהג הציע שנשתמש בנתיב המהיר בתשלום (תוספת 30ש"ח) ונתחלק בתשלום חצי חצי. כשהנהג הגיע לעמדת התשלום התחיל להתוכח עם הפקיד (כי לנהג מונית עם 4 נוסעים לא גובים תשלום) וטען שגם הוא זכאי לעבור בחינם. בסופו של דבר הפקיד ויתר לו.
(איני זוכר בדיוק את הטענות שטען הנהג) המשכנו בנסיעה, וכמובן לא שלמנו את התוספת. שאלתי, האם אני חייב לחברה המתפעלת את התשלום המלא או חציו, או שאיני חייב בכלל? יש לציין כי התשלום נגבה רק מנהג הרכב בכל מקרה ולא מהנוסעים.

האם הפקיד מוסמך לותר ולתת לעבור ללא תשלום
הפקיד מוסמך לוותר
שאלה: גמ"ח שנתן הלואה לפלוני שיחזיר עד זמן פלוני והגיע הזמן, וביקש להאריך, אלא שהמצב בקופה היה קשה, רצה פלוני לתת לגמ"ח מכסף מעשר לא בתורת בריבית אלא ככסף מעשר כדי שיהיה כסף בקופה ושיסכימו להאריך את הזמן של ההלואה, האם מותר?
לא
שאלה: השאלה שלי:
א.      דייר בקומת קרקע סתם את פתחו הפונה לחדר מדרגות בבניין של קבע (ללא בקשת רשות מהשכנים) ומשתמש בפתח הפונה לחצר הבניין. ואין לו הנאה מהחשמל ומהמעלית, אלא מניקיון ומעט תחזוקה.
אם מתחייב בתשלומי 'ועד בית'. ובאיזה מהם.


ב.      בבניין מותקנת מערכת אינטרקום ונכנסים ע"י מפתח. ולאחמ"כ על דעת רוב השכנים הותקן 'קודן' לדלת הכניסה.
אם ניתן לחייב את השכנים המתנגדים להשתתף  בהתקנתו. ואם יכולים אלו להשתמש בו מדין זה נהנה וכו'.


ג.      דייר שאינו מתגורר בביתו תקופה ממושכת (מחמת מחלה או דירה העומדת להימכר) אם חייב בתשלומי 'ועד בית'.
מעלית – חשמל, ביטוח, בדיקה חצי שנתית.
תאורה – חשמל. אחזקה.
ניקיון – שבועי, תקופתי.
אחזקה – תיקונים, פחים וכדו'.


ד.      דייר שהותיר חוב ל'ועד הבית'. אם ניתן לתבוע זאת מהיורשים.  ואם יכולים לומר שישלמו לאחר מכירת הדירה.
עד חצי שנה חייב בכל
יותר מחצי שנה ביטוח מעלית וכן בדיקה חצי שנתית חייב ,חשמל פטור
תאורה פטור
ניקוי חלקי
אחזקה חייב
שאלה: האם מותר בשבת לשים עדשות רכות במי מלח (כלומר לא במי ניקוי אלא רק במים השומרים על העדשה מקלקול)
מי מלח נחשב מים שאין בהם חומרי ניקוי ולכן שריית עדשות נקיות במים אלו תלויה במח' הפוסקים לשרות בגד נקי במים ע' רמ''א סי' ש''ב סעיף ט שמעיקר הדין מותר ומחמירים לכתחילה  ויש בזה סניף נוסף שיתכן שאינו נחשב כבגד וכ אפשר להקל בתנאי שלפני שבתינקו אותם וכן שמעתי בשם הגרי''ש אלישיב זצ''ל
שאלה: אני משכיר מחסנים בבנין לסופר סת"ם וכדו', יש מחסן שתדירות השימוש היא כחמשה ימים בשבוע, ויש מחסן שאולי פעמיים או שלש בשבוע. האם צריכים לשלם ועד בית עבור המחסנים וכמה ?
תודה
1}אם הכניסה מבחוץ פטור מתשלומי מעלית ובשאר ההוצאות רק תשלום קטן -אולי עד רבע
2}אם הכניסה מחדר מדרגות הרי לגבי המעלית תלוי אם יש שימוש בו ז''א שקומת קרקע פטור אא''כ יש לו חניה ויורדים לה במעלית
ואם יש לו שימוש התשלום מלא אלא שאנו נוהגים לפסוק שבאיזורים חרדיים עד שני חדרים ישלם חצי שני חדרים או יותר ישלם מלא
3}באיזורים חילוניים התשלום כפי החוק-דהיינו חלק יחסי בטאבו
שאלה: רצינו לארגן מכירה גדולה של מוצרים, ולקיים את המכירה בחניה של הבנין שלנו [יצויין כי מתקיים בו באופן קבוע מכירה שבועית מזה כמה שנים].
אחד השכנים הקים קול צעקה, שהוא לא מוכן בשום אופן, האם אנו צריכים להתחשב בדעתו? והאם באמת צריכים אישור מכל השכנים לעשות שימוש כזה בחניית הבנין?
בשעות פעילות סבירות מותר לבצע מכירה חד פעמית ובתנאי שאין התקהלות ברמה המפריעה לשימוש השוטף
 
 
שאלה: מזיק בגרמי שטוען שהוא לא פשע, מי צריך להוכיח את זה, האם המזיק צריך להוכיח שלא פשע כמו שבממון המזיק צריך להוכיח ששמר, או שהניזק צריך להוכיח שהמזיק פשע.
א}בכל מזיק דן החזו''א ב''ק סוף סי' ז והוא נוטה שחובת ההוכחה על המזיק וע' ראייתו שם מב''ק צט:ולכמה ראשונים חיובו מדין מזיק
שאלה: קנינו דירה על הניר מקבלן
בשלב של הריצוף קיבלנו מכתב מהחברה שאנו יכולים לבחור ריצוף בחנות מסויימת שיש לה הסדרים עם הקבלן ואז הקבלן ישלם לחנות על הריצוף או שבאפשרותנו לקנות במקום אחר ולשלם מכספנו ולאחמ"כ לקבל החזר כספי מהקבלן.
אנו קנינו בחנות אחרת ושילמנו הכל מכספנו ע"ד שנקבל את כספנו לבסוף חזרה.
אחרי שקנינו ושילמנו לפני שהסחורה בפועל הגיעה קיבלנו מכתב נוסף מהחברה שלא ינתנו החזרים כספיים למי שיקנה בחנות אחרת שלא בהסדר עם הקבלן.
האם הקבלן יכול לפטור עצמו מלשלם לנו מכוח המכתב השני?
תודה רבה
הקבלן לא יכול לפטור עצמו אחרי שכבר קנו.
שאלה: האם ידועה אם ישנה חששות כלשהם (ריבית וכדו') לגבי תביעת החזרי מס ותרומות שמגישים למס הכנסה?
אין חשש
שאלה: פסק בשו"ע שיש בנין בכלים בחיבור תקוע בחוזק, חיבור מהודק אסור מדרבנן, ורפוי מותר.והט"ז ומג"א כתבו שגם הברגה נחשבת חיבור אסור (דאוריתא או דרבנן) אלא שאם עשוי לפתוח ולסגור בתדירות מותר.
מה הדין לגבי מחזיק המפתחות המצוי, העשוי משלושה חלקים: גוף המחזיק המתחבר אל לולאת המכנסיים, טבעת המתכת האוחזת את הפתחות, והמפתחות.
האם מותר לחבר מפתח לטבעת או לנתק ממנה, האם נחשב חיבור של תקיעה בחוזק, או נחשב הידוק, או נחשב רפוי.
וכן השאלה לגבי חיבור או ניתוק הטבעת של המפתחות אל גוף מחזיק המפתחות.

ואת"ל שאין בזה משום בנין, האם חיבור טבעת אל המחזיק דמי לחיבור שרוך אל הנעל שאם לא היה בה קודם לכן אסור, ואפילו היה קודם לכן אם יש טירחה אסור, וכאן יש לדון האם נחשב טירחה.

תודה רבה
נ' שמותר שאין זה כלל בנין וגם ל''ד לשכרוך שאיסורו הוא תיקון הנעל
שאלה: שלום כבוד הרב
ברצוני לשאול אודות המנהג שהתפשט בזמן האחרון בישיבות, לפי מה ששמעתי
נהוג להסתפר מל''ג בעומר והילך ללא חשש, האם המנהג נכון ואכן מותר?
ישר כח
מי שמתחיל ליזהר מפסח ,מותר מעיקר הדין מל''ג בעומר אמנם מנהג האר''י להימנע מזה
שאלה: קומקום האם צריך הגעלה, וטבילה?
אם הוא תוצרת חוץ -גויים צריך טבילה
הגעלה-רק אם יש חלקים מבריקים
שאלה: אני מנהל את קופת ועד בית בבניין שלי, בא אלי היום אחד השכנים בשאלה כזאת.
בערב פסח היתה לו סתימה בניקוז שבמרפסת ביתו, הוא הזמין אינסטלטור שאמר לאחר שבדק שהסתימה נמצאת בקו של הבניין ולא בחלק הפרטי שלו. השכן שילם 350 ש"ח עבור פתיחת הסתימה והניקוז במרפסת הסתדר.
כעת הוא שואל האם עליו לספוג את כל התשלום או שכל הבניין צריך להשתתף בהוצאה או שרק השכנים השייכים לדירות שמעל או מתחת לשכן זה או רק הדירות המחוברים לניקוז זה?

תודה רבה
צריכים לשלם כל השנים המחוברים לניקוז זה
שאלה:  מנהל שפיטר מורה אחרי זמן ההודעה האחרון כדי שתוכל למצוא עבודה אחרת, היא תובעת תשלום משכורת לשנה נוספת והוא מוכן להמשיך להעסיק אותה עוד שנה. האם הוא יוכל לחזור בו מהפיטורין בסוף השנה, או שאחרי שהמורה קיבלה את הפיטורין אינו יכול לחזור בו כמ"ש ברמ"א ס"ס של"ג, וזה שממשיכה לעבוד זה רק תמורת המשכורת שמשלם לה על איחור ההודעה, ולא שמחלה על הפיטורין.
היא יכולה לבחור לעצמה אחת משתי האופציות אם היא ממשיכה לעבוד המשמעות שאי פיטורים שלא חלו כיון שעבר זמנם.
שאלה: סתימה באמבטיה וכדו' בדירה שכורה על מי חל חובת תשלום התיקון
וכן האים יש מקום לטעון לשוכר היית צריך לשים לב בהתחלה ואז היה אפשר לסדר לבד בחומרים ידועים ונגישים
החיוב הוא על המשכיר   
אמנם אם יתברר שהשוכר הגדיל הנזק בשימושו החיוב עלחיו אבל לזה צריך לשמוע שני צדדים
שאלה: 1. בבנין שלי יש לאישה אחת שתי דירות כמה עליה לשלם דמי ועד.
2.  וכן מי שלא שילם דמי ועד מה עלי לעשות ע"מ לגבות כספי.
1ׂ אם בשעת הכניסה לבנין היו שתי דירות משלמת כפול אפילו אם איחדו אח''כ.
 
2ׂ. מותר לפרסם שם החייבים בחדר המדרגות אחרי הזהרה ואם לא יועיל לתובעו בב''ד.
שאלה: כלה שכרה שמלה מסלון כלות . השמלה נתפרה באורך מסוים לפי גובה הנעליים .הכלה הורידה נעליים  לפני הריקודים אחרי החדר ייחוד הכלה הורידה נעליים השמלה נהיתה ארוכה ודרכו עליה . לכן השמלה נקרעה. הכלה תובעת את הסלון . מה הדין? האם הסלון אשם שהורידה נעליים?
לכאורה לא אבל חשוב גם לשמוע מה הכלה טוענת.
שאלה: מה שהרב אמר שמותר להיות יקרן זה לכאור' מצד הלכות אונאה.
השאלה למה מצד לפנ"ע או מצד דרכי היושר יהיה ראוי להמליץ לללקוח לעשות העסקה במקום שיותר זול לו?
אם שואלים עצתך ודאי יש להמליץ על המקום הזול.
טם לא שואלים אם התוספת לא בגדר אונאה למה להתערב בזה.
שאלה: כמורה בתיכון אני מקבלת שיחות של בירור על התלמידות לצורך שידוכים. יש לי תלמידה שאני יודעת שהיו לה נפילות נפשיות בעבר וטופלו. מצבה המדויק היום לא ברור לי. האם יש צורך לספר זאת? ואם שואלים באופן כללי על מצב בריאותי?
ברור שיש כאן מילכוד אם הנפילה רצינית א''א להעלים שהוא בכלל להכשיל אדם בעצה רעה והוא בכלל לפנ''ע מצד שני בתואר מורה המורה תהיה בצרות אם יתברר למשפחה שסיפרו על הבת
והעצה הנכונה לומראת השבחים הנכונים ולהוסיף שיש כאן שאילות ושווה להוסיף ולברר 
או לומר שאת כמעט לא מכירה אותה.
שאלה: בבנין שלי ישנה מערכת חימום מים מרכזית אשר ממנה יוצאים צינורות לדוד חימום הפרטי של כל או"א [ישנו ברז בבית של כאו"א מהדיירים שעל ידו אפשר להתנתק מהמערכת]. בצינור שאצלי בבית החלה נזילה לפני מס' שנים, הנזילה הינה בצינור בין הברז הנ"ל לדוד-חימום שלי. ישנן מס' שאלות [התלויות אחת בחברתה]: א. על מי לתקן את הנזילה, עליי או על כלל דיירי הבנין?
ב. ועד הבית טוען שכיון שמחמת הנזילה נכנסים מים חדשים למערכת,   הרי"ז מגדיל את כמות האבן בצינור  ויכול לגרום לסתימה בעתיד [הנזילה הינה כוס מים ביומיים], באם נאמר שעליי לתקן, האם אני חייב מדין מזיק לתקן?  [גם לא התברר -אפשר ולא ביררנו- האם עצם הטענה של ועד הבית נכונה].

בברכה רבה וישר כח גדול
1)חובת התיקון עליך
2)צריך לברר קודם את המציאות
שאלה: אחלק את השאלה לכמה דרגות האם מותר ללמסור לטכנאי מחשב שיתקין בו תוכנות העולות סכום יקר יותר אצל המקור. ואם אסור האם יהיה מותר כאשר אני קונה ממנו מחשב מוכן והוא יתחייב לי מחשב ומצידו הוא מכניס את התוכנות הגנובות אך מאחר וזהו מחשב מטכנאי עולה יותר בזול אך לא רק מחמת זה שאי"ז התוכנות המקוריות. וכן אם כל אלו האופנים אסורים האם אדם אשר לא קנה זאת אלא קיבל מתנה מאחר מחשב עם תוכנות אלו האם מותר לו השימוש. תודה רבה!
בכל האפשרויות האלו אין זה איסור ממש אבל הוא דבר מכוער ליהנות צעבודה של אחר שעובד לפרנסתו ואני הייתי מוכן לשלם לקבלה ומצאתי שיטה ליהנות ממנה בלא לשלם.
שאלה: א.      השבת אבידה בדברי דואר
תופעה מצויה היא בבניני מגורים, שבסביבות תאי הדואר של הדיירים מפוזרים דברי דואר שונים אשר מסיבות כאלו ואחרות לא הגיעו אל יעדם והונחו ליד תיבות הדואר. חלקם ממוענים לדייר המתגורר בבנין, אלא שנפלו מהתיבה בעקבות עומס דברי דואר ועיתונים שגרם לדוור להכניסם למחצה לשליש ולרביע והם נפלו החוצה. אחרים ממוענים לדיירים שהתגוררו בעבר בבנין וכהיום אין להם תיבה בבנין זה, והדוור החליט לא להחזירם לשולח אלא להניחם ליד התיבות. ויש הממוענים למי שמעולם לא התגורר בבנין זה, אלא שמחמת טעות נכתבה כתובת של בנין זה, או שהדור מחמת טעות או רשלנות השאיר בבנין דבר דואר הממוען לכתובת אחרת.
ונשאלת השאלה האם יש חיוב השבת אבידה לאסוף את דברי הדואר האלו ולהכניסם בתיבות המתאימות. ואלו ששייכות לדיירים שכבר אינם מתגוררים בבנין תהיה חובה להודיע להם ולשמור עבורם את דבר הדואר עד שיבואו לקחתם מהמוצא.
והשאלה הקשה יותר היא באלו דברי הדואר שממוענים למי שאינו מוכר לאף אחד מדיירי הבנין, אם מחמת שהתגורר בבנין זה לפני שנים רבות, ואם שמחמת טעות נכתבה הכתובת של בנין זה והוא כלל לא דר כאן מעולם, ואם מפני רשלנות הדוור שהניח בבנין זה דברי דואר הממוענים לכתובת אחרת. ואם נאמר שיש חיוב להשיב את דברי הדואר, הרי שצריך לחקור אחר כל מעטפה ומעטפה לפי השם הרשום עליה מי האיש ומה הטלפון שלו, ויש בכך קושי רב כיון שהדבר מצוי כמעט מדי יום שמגיעים כמה דברי דואר שלא ממוענים לדיירי הבנין הנוכחיים (וכיון שחברות רבות וכן עורכי שמחות רבים שולחים באמצעות חברות פרטיות ולא באמצעות דואר ישראל, א"א להכניס מעטפות אלו לתיבות האדומות של דואר ישראל).
ויש להוסיף ולדון האם דבר הדואר אבוד מהנמען או מהמשלח, ולמי חייבים להשיבו. כי יש לומר שכל זמן שלא בא לידי הנמען, הרי הוא אבוד מהמשלח ואליו יש להשיבו, ויש לברר את הטלפון שלו ולהודיע לו על אבידתו (ולעיתים זה מיקל על הדבר, כשהשולח הוא חברה ידועה כגון בזק וכד').

ושמא י"ל שאין חיוב השבת אבידה בדברי דואר אלו כי זה בגדר 'אבידה מדעת'. שהרי השולח דבר דואר בחברת הדואר או בחברת שליחויות אחרת מסכים שדבר הדואר יונח בתוך תיבה הממוקמת ברשות הרבים, ולעיתים פתוחה לרווחה וכל אחד יכול לבוא וליטול ממנה מה שירצה, ונמצא שהסכים שהדבר יונח במקום שאינו משתמר כלל (אך אם נכריע שהאבידה שייכת לנמען, ואינו מכירו לדעת האם יש לו בביתו תיבה נעולה ושמורה או לא, לא שייך זה) ובפרט שידוע כי חלק משמעותי מדברי הדואר אינו מגיע לידו עקב התרשלות הדוורים שממהרים להשליך ליד תיבות הדואר דברי דואר שאינם מוצאים את מענם (כשהבחנתי פעם בדור שאינו מוצא שם של נמען והשאיר את המעטפה בחוץ, ושאלתיו 'למה לא תחזיר לשולח', ביטל את דברי והשאיר ביודעין את המעטפה ברשות הרבים על מנת שלכאורה לא תגיע ליעדה). ואכן הרוצה לשלוח דבר דואר באופן שודאי יגיע למקבל, שולח בדואר רשום עליו יש אחריות. וכן הרוצה לשלוח דבר ערך או כסף בד"כ אינו שולח בדואר רגיל.

ולסיכום השאלה:
א. האם יש חיוב להשיב מעטפות ודברי דואר המונחות ליד תיבות הדואר לבעליהן.
ב. והאם החיוב להחזיר לשולח או לנמען.
ג. ועד כמה חייב לטרוח לברר פרטי השולח/נמען בכדי להשיב לו.
ברוב המקרים לא שוה לשולח לשלוח שליח לקבל המכתב והחיוב לטרוח עליו ולכן א''צ להודיע
במקרה של דבר חשוב יש להכריז בעיתון במדור חינמי או כה''ג
וקשה לסמוך על הסברא שהוא אבידה מדעת שברוב רובם של המקרים הדואר מגיע.
שאלה: יש לי דירה באיזור בית שמש והשכונה כולה היא בבנינים בני ארבעה קומות ועכשיו קבוצה השיגה אישורים לבניה באיזור של בנינים בני 8 קומות ולטענת התושבים אישורים אלו השגו שלא כדין ונערכים להגשת עירור בועדה המחוזית האם מותר להגיש עירור זה ומה הדין אם יש לי פגיעה באויר ובנוף בעקבות שינוים אלו האם מותר להתנגד.
עפ''ר אין זכות להתנגד. ועכ''פ אם נראה לך שיש זכות הרי פשוט שאתה צריך קודם לתבוע בד''ת כדי שיתברר אם אכן יש לך זכות כזו.
שאלה: האם מותר להשקיע בהומרים אייטריד אחרי הכתבה הזאת(כוונתי אם זה לא משחק בקוביא) תובענה ובקשה להפיכתה לייצוגית הוגשה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כנגד חברות האופציות הבינאריות הפועלות בישראל, איטריידר, מנקס אונליין (iMarkets) וטוונטי פור גרופ והבכירים באותן החברות. בין אותם בכירים ניתן למצוא את נציבת מס הכנסה לשעבר, טלי ירון אלדר, המשמשת היום כיו"ר הדירקטוריון של איטריידר, דירקטור ובעלי המניות שי דטיקה, שי כחלון, שי בן אסולין, רועי שגן ועידו פישמן.

התובענה שהוגשה על ידי עו"ד מירב איידן ממשרד עו"ד עידן איידן הינה בשמם של שלושה אנשים פרטיים, שרית בר-אור, לירון ששון, עידן ויצמן, שהפקידו בידי החברות הנתבעות סכומים של 500-100 שקל והפסידו אותם תוך זמן קצר, נאמדת על סך של 127 מיליון שקל. במסגרתה מתבקש בית המשפט להצהיר כי אופציות בינאריות הינן משחק הימורים אסור לפי חוק העונשין, ולתת לנתבעים צו מניעה האוסר הפעלת זירת "מסחר" באופציות בינאריות ובכך לשווק לציבור משחק הימורים אסור.

על פי כתב התביעה, עשרות אלפי אנשים בישראל, מרביתם משכבות מוחלשות, מפסידים סכומי עתק (ולעיתים את כל כספם) בזירות מסחר מקוונות שמתפקדות כצד לעסקה. בניגוד לבורסות לני"ע, זירות המסחר המקוונות מארגנות למעשה משחק סכום אפס, בו זירות המסחר המקוונות מרוויחות רק בעת הצרכן מפסיד, בדיוק כפי שפועלים אירגוני ההימורים המקצועיים.

בכתב התביעה צוין כי "עניינה של תובענה הינו אפוא באחת מהמוטציות המסוכנות יותר של זירות הפורקס, שהחלו לפעול בשנים האחרונות במרחב המקוון - זירות ה"מסחר" באופציות בינאריות". בנוסף צוין כי "לא זו בלבד, שזירות ה'מסחר' באופציות בינאריות מתנהלות בהתאם למודל יצירת הרווחים המאפיין את זירות הפורקס - כאשר ה'מסחר' אינו משקף פעילות אמיתית בשוק ניירות הערך, הלקוחות פועלים נגד הזירה עצמה, והזירה מרוויחה רק כאשר הלקוחות מפסידים - דהיינו, בדומה לאופן בו מתנהלים ארגוני הימורים מקצועיים, אלא, שהן משווקות לציבור מוצר הימורים מובהק במסווה של מוצר פיננסי".

לטענת התובעים "אין כל ספק, בנסיבות אלו, כי 'מסחר' באופציות בינאריות תלוי יותר במזל ופחות ביכולת נרכשת (אם בכלל), ולפיכך, מהווה משחק אסור לפי הדין".

התובעים צירפו לתביעה חוות דעתו של פרופ' קרמר, ונשענים עליה בטענתם כי ה"מסחר" באופציות בינאריות הינו בעל תוחלת רווח שלילית באופן מובהק, והוא כרוך בעלויות גבוהות באופן משמעותי מהעלויות הכרוכות במסחר בנכסים פיננסיים אחרים בבורסות השונות לניירות ערך".

"הזהות המוחלטת בין ה'מסחר' באופציות בינאריות למשחקי הימורים מוכרים, מהווה סמן ברור ומובהק לגגי האופי האינטרינסי של חוזה האופציה
הבינארית. ראשית - וכאן העיקר - יש לבחון האם מדובר בחוזה שיש בעריכתו "תועלת חברתית, כלכלית או אחרת, או שמא הוא מסב בעיקר נזק למשתתפים בו".

התובעים טוענים עוד, כי החברות המנהלות את ה'מסחר' באופציות בינאריות מטעות את הצרכנים כשהן מפרסמות את עצמן תוך מתן הבטחות כמו "רווח של 70% תוך דקות! אין צורך בניסיון" או "מהיום להרוויח בשוק ההון זה משחק ילדים". כמו כן, הן מציגות את הצרכנים כ"אנשים רגילים", חסרי כל ניסיון בהשקעות, שהרוויחו אלפי שקלים בדקות". והכל בכדי להטעות את הצרכנים לגבי הסיכונים האמיתיים הכרוכים באופן חד-משמעי - כפי שאף זירות המסחר מכירות בכך, באותיות הקטנות - ב'מסחר' באופציות בינאריות.

עו"ד אהוד ארד, בא-כוח חברת איטריידר, מסר בתגובה: "לבקשה לאישור תובענה ייצוגית, כפי שפורסמה, אין על מה לסמוך. פעילות החברה נעשית בהתאם לחוק ובידיעת הרשויות המוסמכות".
אם אכן נכונה העובדה שזה אופי הפרסומים יש לעשות כל שבידינו למנוע הצטרפות אנשים כולל פניה לערכאות בתביעות
אמנם בסופו של יום אם יגזר חיוב כספי יצטרכו לשאול חכמים אם מגיע לו סכום זה.
שאלה: ראיתי שהרב כ' שלא ידוע לו על מכונת גילוח כשירה, האם הדברים אמורים אף על מכונת תספורת כאשר רואים בבירור אשר נשאר וודאי כדי קריצת  הצפורן.
יש להימנע מכל מכונה.
שאלה: האם יש ענין להחמיר היום במשקים מגולים, ומהו שיעור הגילוי דהיינו האם יציאה מהחדר לרגע זהו גילוי.
מצד הדין מותר
אמנם היו גדולי עולם כגר''א וחזו''א שהחמירו לעצמם.
שאלה: מדוע אין איסור מתקן מנא בלבישת נעליים חדשות בשבת, שבד"כ קודם לבישה ראשונה הן קשות ולוחצות ולעיתים אף פוצעות את הרגל, וע"י לבישה ראשונה במשך כמה שעות מתרככות ונעשות ראויות ונוחות לשימוש.
 והאם מותר ללבוש הנעליים בביתו קודם שיוצא לדרכו בכונה תחילה כדי לרככן.
שלכתחילה הם ראויות ללבישה קצרה  ואח''כ הוא ג''כ בעיקר התאמה לאדם מסוים שאם רגלו קטנה במשהו הרי היא מתאימה ללובש.
שאלה: לקוח שמקבל שירות גרוע, מעובד,
האם מותר להתלונך על העובד אצל מעבידו, גם במקום שיש אפשרות שהמעביד יפטר את העובד, בגלל התלונה?
או שצריך לפנות לבית דין רבני, בתלונה כלפי העובד?

והאם יש הבדל בזה, בין תלונה על עובד במקום פרטי, לבין תלונה על עובד במקום עבודה ממשלתי?
אם המטרה כדי לדרוש השלמת השירות מותר
אבל אם המטרה תיקון כללי צריך לשאול עם הפרטים כדי שיוחלט אם הוא חסרון ברמה המצריכה פיטורים
שאלה: אדם שמספק שרות מסויים [אדריכל, קבלן וכד'] ויודע שיש בעלי מקצוע ברמה שלו שנותנים אותו שירות במחיר יותר מוזל [הפרש גדול של כמה אלפים אולי אך ביחס לעסקה פיות משתות] האם חייב מצד היושר או מדין לפנ"ע לעדכן את הקונה שלא כדאי אצלו מצד המחיר?
וכן במוכר דירה ויודע שבבנין שלו מוכרים דירה אחרת יותר בזול והיא דומה לדירה שלו, האם מחוייב או ראוי להודיע?
ואם חייב להודיע בהנ"ל, האם בעצם יוצא לעולם לא ראוי למכור במחיר לא הכי זוך בשוק, כי זה לא מומלץ לקונה?
אם המחיר שהוא לוקח עדיין קיים בשוק ביחס לרמתו מותר להיות יקרן.
שאלה: מי שמתגלח למעלה מחיבור הלחי עם מכונת גילוח כשרה האם צריך להוכיחו הרבה או שמא כיון שמרן הביא דיעה שגם שם האיסור בתער עדיף להימנע אם יש ספק גדול שישמע
לא ידוע על מכונת גילוח כשירה ואין לסמוך בזה על ההכשרים.
שאלה: סירוק פאות חסידיות בשבת,
בשבת בבוקר אני קם עם פאות מבולגנות אבל ללא קשרים ואני מתבייש לצאת כך לתפילה,האם מותר לי לסרוק אותם עם מסרק בעל שיניים רחבות או מסרק רגיל למרות שיתכן שבשני סוגי המסרקים  אני תולש  שיער באותה מידה, או שאסור סירוק הפאות בכל אופן, ועלי לצאת מן הבית באופן מוזר
במסרק רגיל אסור,במברשת שהשערות רכות מותר   ובתנאי שהיא מברשת מיוחדת לשבת (סי' ש''ג סעיף ז ומ''ב סקפ''ו-ז).
שאלה: ברצוני לשכור רכב מחבר לשימוש מועט,הבנתי שבחוזה הביטוח כתוב תנאי שהרכב לא להשכרה (אין לי ציטוט מדוייק אך הבנתי שכך כתוב בכל ביטוח) ,האם מותר במקרה כזה שהבעלים משתמש כרגיל ברכב ורק מידי פעם משכיר לחברים (20₪ לשעה בתוספת מחיר הדלק,הוא טוען שזה בגלל הבלאי של הרכב), ומה הדין במקרה שמשכיר רק לעיתים רחוקות?
אסור בצורה גורפת.
שאלה: מי שמתגלח למעלה מחיבור הלחי עם מכונת גילוח כשרה האם צריך להוכיחו הרבה או שמא כיון שמרן הביא דיעה שגם שם האיסור בתער עדיף להימנע אם יש ספק גדול שישמע
לדעתנו וכך אנו מקובלים מגדולי הדור אין כלל מכונה כשירה.
שאלה: אני גר בבנין משותף בקומת כניסה (יחיד בקומה) ואני לא משתמש ואין לי צורך במעלית בשביל הדירה שלי (אמנם יש קומה אחת למטה עם חדר משאבות ויציאה לחניון אחורי אך גם בקומה זו אין שימוש ואני חונה רק בחניון הקדמי) אך הילדים עולים לעתים רחוקות מאוד לשכנים, וכן פעם אחת עליתי לגג לפתוח ברז של המערכת סולארית וגם זה לצורך כל הבנין, במה אני צריך להשתתף?
1.ביטוח,בדיקה שנתית?
2.תיקונים?
3.חשמל?
לדעתי כדי לחייב הקובע לא השימוש המעשי היום אלא למה עמד השטח בשעת הקניה שאז חל החיוב על השותפים.ולכן אם קנית יחידה צמודה בשטח הקדמי ואין לך שום תביעה לזכות בשטח הטחורי או למטה אתה פטור. אבל אם בחרת לחנות קדימה אין זה פוטרך ובמקרה זה אתה חייב בכל.
שאלה: קבלן שרשם בחוזה כי הוא נותן דירה בשטח אשר לא יפחת מX מטרים.

בהמשך החוזה יש סעיף האומר כי החוזה הוא בהתאם לכתוב בחוק המכר, ופסקי בתי המשפט וכו'.

בתשריט יש בפועל כעשר אחוז פחות מטרים וזאת אם מודדים לפי חוק המכר.
בתשריט אין קנה מדידה.

השאלה - מה גובר, התשריט או החוזה.
התשריט
 
 
שאלה: מצד החוק נוסע שעולה לאוטובוס ואין לנהג עודף להחזיר לנוסע או שמכשיר התיקוף של הרב קו אינו תקין אין מחויב הנוסע בתשלום אותה הנסיעה, ושאלתי היא האם מצד ההלכה ג"כ פטור מלשלם או שסו"ס מכיון שנהנה מחויב לשלם בפעם אחרת את דמי הנסיעה שנסע.
אינו מחויב לשלם שדרישות החברה הם בהתאם לחוק.
 
 
שאלה: מכרתי אופנים משומשות לחבר שמיועדות לרכיבה בהרים וקפיצות שהיו בשימוש מועט של פעם בשבוע לאורך ג שנים ולאחר שלושה שבועות נשברה מסגרת האופנים היינו השילדה ,האם אני מחויב לפצות אותו או להחזיר לו את הכסף?
אם בשעת המכירה היה במצב תקין פטורים והוא ק''ו מהמבואר בחו''מ סי' רכ''ד.
שאלה: מוניתי להיות אחראי על ועד בית ויש לי כמה שאלות.
אציין שכמעט כל השכנים אינם שות"מ.

א. האם יש בעיה מבחינה הלכתית להצטרף לאגודת תרבות הדיור. ולתבוע דרכם שכנים שלא משלמים.

ב. הבניין הוא עם שלוש כניסות, האם אני מחוייב לקבוע מזוזות גם בכניסות שאני לא גר בהם.
(בכניסה הראשית קבעתי בעבר ומישהו הסיר אותה) והאם אני יכול לחייב את השכנים בהוצאות של המזוזות (אפי' זולות).

ג. יש שכן שעוזב את הבניין ויש בקופה המשותפת סכום של כ-5000 ש"ח, האם הוא זכאי לקבל את חלקו בקופה בחזרה.
א. כל תביעה צריך קודם לתבוע בב''ד כי לאגודה הזו כיון שהיאפועלת ע''פ החוק יש דין של ערכאות.
ב מצד השו''ע לא , אבל לפעמים הנוהג בבנין שמשתתפים בכל ההוצאות גם שאינן נוגעות לי ואז צריך לנהוג כפי הנוהג. אם לא ידוע נוהג ברור פטורים  ואני משער שבבנין שרובם חילונים המנהג שמשתתפים בכל ההוצאות.
ג לא
 
 
שאלה: בבנין שלנו אין לאף אחד חניה בתב"ע, כל אחד חונה באיזו חניה שפנויה.
אחד השכנים שבבנין שאין לו רכב, רוצה לתת את הזכות חניה שיש לו, לבן שלו, שלא מתגורר כלל בבנין, למשך שבועיים, האם יש לו זכות לכך?
לא.
שאלה: תיקוני נזילת מים בבנין משותף, כאשר הנזילה היא לאחר הפיצול מהצינור המרכזי,ולפני השעון הפרטי של הדייר,  אבל הנזק הוא ברכושו הפרטי של הדייר, מי חייב לתקן? הדייר טוען שכל הדיירים צריכים להשתתף כי הם משלמים על המים שהולכים לאיבוד.
אני טענתי לאותו דייר שמצידי אני יחתוך לו את הצינור ישים פקק וכך אף אחד לא יצטרך לשלם על המים.
שאלתי היא מי צודק? ואם הצדק איתי האם אפשר לחייב אותו על המים מדין מחיצת הכרם שנפרצה?
1) התיקון מוטל רק על השכן שהצינור מוביל עליו.
2)השכן פטור על הנזק כד שנודע לו על הנזילה מאח''ז הוא חייב.
שאלה: האם מותר להוציא הלואה בחשבון העו''ש ברבית עפ''י היתר עיסקא לא לצורך השקעה
שמעתי שיש שמתירים בגלל שבכך אני חוסך מלמכור את הדירה שלי לצורך הוצאה זו
בגלל מה שחוסכים א''א להציר.
ההיתר בנוי ע''ז שהבנק נהיה שותף בדירה שלי.
שאלה: לאחרונה שומעים על מהומות בענייני קברים, ומשום מה רוב הרבנים לא משמיעים את דעתם.
מה אני אמור לעשות? לצאת למחות או לומר שלום עלי נפשי?!
לא יוצאים למאבק אלא בהוראת גדולי ישראל.
שאלה: אברך שהוצא מהכולל בו לומד בטענה שהוא מפריע לאוירה (מחליש את הציבור ומדבר בקול רם) ולסדרי הלימוד התקינים האם הראש כולל חייב לתת לו מילגה מלאה עד סוף הזמן (ואם כן האם גם בין הזמנים בכלל) שהרי האברך לא יכול להתחיל ללמוד בכולל אחר לפני הזמן הבא? 
אם העובדות מוסכמות אין חיוב לשלם לו מפני שההתחייבות היא תמורת לימוד תקין אבל אין התחייבות לתת למי שמפריע.
שאלה: אדם שמתפלל מטבעו יותר מהר, וכשמסיים שמו"ע בלחש מחכה זמן רב עד שיתיחלו וכד', וכן בשאר הקטעים, האם מותר לצורך ת"ת לסיים התפילה לבד [חוץ לביה"כ] [כמובן אחרי שהתפלל שמו"ע בציבור ודואג לשמוע קדושה וברכת כהנים]
השאלה מחמת שבמשנ"ב נראה שכן, וביותר דבתפילה בציבור דנו הפוסקים, אך הכא מתפלל עם הציבור, מאידך לא ראיתי מורין כן.
לא מן הראוי לעשות כן.
שאלה: אשתי עוסקת בהוצאת היתרי בניה בירושלים.
התב"ע מוגשת כמה שנים בצורה מקוונת דרך האינטרנט, כך שכל אדריכל מגיש את התוכנית שעשה לעירייה והקובץ נשמר בעירייה, והקובץ ניתן להורדה ע"י העירייה באופן רשמי. אמנם הקובץ יורד במסמך שמור באופן שא"א לעשות בו שינוי וכד', ורק ניתן להעזר בו לצורך שרטוט חדש. אולם אשתי הצליחה לפתוח את הקובץ כך שחלק מהשרטוט כבר נמצא לפניה בצורה שיכולה להמשיך ממנו הלאה [אמנם באיכות יותר גרועה ונדרש עבודה לתקן את זה וכד'] השאלה האם ניתן להשתשמש בזה אחרי דעצם הקובץ הגיע לעירייה והעירייה מאפשרת להוריד את זה, או שזה בבעלות האדריכל שעשה את זה וצריך לשלם לו על זה אח"כ [על שרטוט מושלם נהוג לגבות תשלום]
הדבר מכוער להשתמש בעבודה של אחר בלא לשלם לו באופן שאם לא הייתי מוצא בחינם הייתי קונה.
שאלה: המעסיק של אשתי סגר את העסק (את הסניף הספציפי, לא את כל הרשת) ולא שילם את המשכורת האחרונה. אנו רודפים אחריו כבר למעלה מחודש, והוא מודה שהוא חייב אך מתחמק מלשלם. האם מותר לאיים עליו שנפנה לערכאות? מדובר באדם חרדי.
לאיים אפשר ובנוסח של מכתב מעו''ד שכתוב בו ''ננקוט בכח האמצעים העומדים לרשותנו'' אבל בפועל צריך פניה לב''ד שיזמינו אותו ורק אם יסרב לבא תינתן רשות להמשיך בערכאות.
שאלה: אני גר בדירה שכורה יש בדירה תריס חשמלי, ויש אפשרות להשתשמש בתריס ידנית. בשבת הראשונה שלי בדירה התריס היה סגור, כדי להעלות אותו צריך לסובב מוט,לא ידעתי לאיזה צד לסובב, סובבתי לשתי הכיוונים והתריס עלה. התברר שסובבתי לצד הלא נכון והתריס הסתובב לכיון ההפוך מזה שהוא אמור והתריס נהרס. בעלת הבית אומרת הרסת תשלם, אני אומר היה צריך לבא הוראות לשימוש בתריס ומאיפה לי לדעת שהתריס עולה לכיון הלא נכון
אם  סובבת בכח נורמלי, אתה פטור.
שאלה: סתימה שנעשתה במערכת הביוב של בנין מגורים כתוצאה משימוש של השכנים במגבונים אפילו אלו שנשטפים באסלה(לפי דעת האינסטלטור) איך הועד צריך לפעול מבחינת התשלום עבור הטיפול?
א)באופן הרגיל שימוש במגבונים גורם לסתימה ולכן המשתמש חייב. וכשיש כמה משתמשים על כולם (כל המשתמשים)
אבל אם לא ידוע מי השתמש חייבים כל הדיירים לשלם
ב) וה''ה אם יש חו''ד מקצועית של מומחה ניטרלי שהמגבונים האלה לא מזיקים.
שאלה: כשמכשיר הרב קו באוטובוס מקולקל והנהג אומר תשלם בזמן אחר האם לא פוטרים לגמרי מפני שעל החברה לדאוג לאמצעי תשלום.ומה הדין בחברת נויים שיש לחברה יהודית רווח מזהלטענתם.
אין בזה הוכחה על פטור
שאלה: רב מסוים העיר את תשומת ליבי לגבי אתר זה (בינינו) אם יש לחוש שמא הוא נותן גושפנקא וכעין אישור מצד הרבנים לשימוש באינטרנט. מה דעת הרב על כך?
אין לחוש לזה.
שאלה: שלום רב.

אבקש לשאול את כבוד בית הדין שאלה חשובה מאוד בנושא שימוש בטלפון חכם המחובר לאינטרנט.
ומחילה וסליחה אבקש תשובה מנומקת עם מקורות כדי שאוכל ללמוד וב"ה לקיים.
אנוכי עובד וכן לומד בבוקר וכן בכולל ערב. לצורך עבודתי ב15 שנה האחרונות  בשיווק רכיבי אלקטרוניקה. ואני נעזר ומשתמש  יום יום באינטרנט לצורכי חיפוש טכנולוגיות חדשות וכן קריאת כתבות מהעולם בנושא וכן  חיפוש  תערוכות כמו כן ברשותי טלפון חכם  שבו אני נעזר לימים שאני בנסיעות לחול וכן בארץ לצורך אותו נושא ( הטלפון משמש  אותי כמחשב לכל עניין ועניין )  כולל שיחות עם ספקים ב  SKYPE    או  WHATUP  וכן דואר אלקטרוני וכו..
טרם נכשלתי ומקווה שגם לא אכשל בראיות אסורות או גלישה לאתרים פרוצים וכן איני נמנה עם האנשים המכורים לסרטונים וכן להודעות לקבוצות.   למדתי בעיון רב את כל הנושא ההלכתי לעומקו כולל מקורות גמרא ראשונים ואחרונים והקפתי את הנושא לאורכו ורוחבו כפי יכולתי  הדל מאוד (אוכל לשלוח סיכום לפני שהרב יכתוב תשובה) וכן אבקש לשאול גם את כבוד אב"ד בנושא החשוב הנ"ל .ואקווה שיינתן לי האפשרות להגיב בנושא במידת האפשר .

כמו כן  יש לי תוכנת חסימה לטלפון חכם בו אני יכול לחסום כל תוכנה בטלפון  וחברי שהינו גם  עובד  ולומד ומבקש  את הטלפון לצורכי עבודה מבקש  לקנות טלפון חכם  במקום הרגיל שיש ברשותו ושאני ישים לו את התוכנה ויחסום עבורו כל  גישה לאינטרנט וכל  תוכנה שאינו לצורך העבודה שלו .  האם יש  בעיה כל  שהיא ? ( אנוכי מבין מאוד בטכנולוגיה ואי אפשר לפרוץ זאת כשם שאי אפשר לפרוץ טלפון כשר )
מבחינת  מראית עין : אין פה כיוון שיש באפשרותי לשים לו  לוגו של טלפון כשר (בחוץ ובפנים) וכן כיוון שיש המון  אנשי עסקים  שיש להם טלפון חכם כשר  אז  גם לא  יהיה  בעיה של חשד
כשם שהתיר הרב עובדיה ביביע אומר ח"ו שמותר למסעדה להגיש חלב צמחי יחד עם קפה לאחר ארוחה בשרית . ללא צורך באריזה.
בנושא ציבורי ישנה הוראה לציבור. וגם לפרט שאומר שהוא יכול לחסום הרי הפה שחסם יכול לסלק החסימה ולכן יש להימנע מזה.
שאלה: מעשה באחד שהתקין מזגן במקום מסוים והמזמין ביקש אחר התקנה להתקינו במקום אחר והמתקין ביקש תוספת מאה חמשים ש"ח ואחר פשרה סיכמו ביניהם שבקום התשלום של מאה חמשים ש"ח ילמד המזמין שעה האם יש למזמין ללמוד באותו יום מדין ביומו תתן שכרו?
מסתבר שלא שייך בזה טעם התורה וגם מבין שבדרך כלל אין מתחייב לאותו היום אבל בלא הלאו הוא בכלל הדין מד''ק אל תאמר לרעך לך ושוב ויש עימך ולכן צריך למלא התחיבותו תוך זמן קצר.
שאלה: ההתפרסם בשם הרב מובא במשפטי החושן שאם אחד הזמין מונית ולאחר עשר דקות הוא לא הגיע בנסיעה עירונית אפשר להזמין אחר יש לשאול מה יש בעשר דקות ומדוע לא חמש או עשרים ועוד האם לא נקרא ברגע שיצא התחיל במלאכה ומה הדין בפקקים?
היכן אפשר להשיג את הספר החדש על שכירות פועלים
א)עשר דקות אחרי הזמן שאמרו לו שיגיע ז''א איחור של עשר דקות  והסיבה שבכמות הזמן שאמור לחסוך ע''י  מונית ההמתנה יותר מזה לא כדאית  ואין טענה בזה שהתחיל במלאכה מפני שאינו עומד במה שהתחייב
2) את הספר ניתן להשיג אצלי בבית.
שאלה: האם מותר לאדם לנהוג ברכב שאין לו ביטוח ורק חשיב שוטה בכך שיכול לגרום לעצמו הוצאה כספית גדולה מאוד באופן של פגיעה ח"ו בגוף או בממון, או שיש איסור ליסוע בכה"ג ברכב
(שאלה זו מצויה כששוכרים רכב מאדם פרטי שאז הביטוח לא מבטח את הרכב)
קשה לומר שהוא איסור ממש .אבל מביא עצמו לנסיון גדול שלפעמים יהא מעורב בתאונה קשה והחיוב שיוטל עליו יהא בגודל כזהשח''ו יצטרך למכור דירתו או להץתחייב לשנים רבות לשלם במקום לחתן ילדיו וכיון שבשקר אחד יוכל ח''ו לפטור עצמו וכגון שלא יספר שהיה בשכירות לא יוכל לעמוד בנסיון. ולכן יש להימנע מזה.
שאלה: אני גר בבנין דו קומתי, שבו 4 דיירים, מצד ימין כניסה פרטית לק"ק ומדרגות לדירה שבקומה מעל, וכן בצד השני. אני גר בקומת קרקע והשכן שבדירה מעלי עבר דירה לפני כמעט חמשה חודשים והוא היה מנוי לעיתון יומי, לפני שהוא עבר הוא הודיע להם שהוא עובר, וכנראה מחמת חוסר תיאום עם המחלק הם המשיכו להביא את העיתון כל יום. אני כמעט כל התקופה כשראיתי את העיתון בחוץ לקחתי אותו הבייתה לקרוא. יצויין שהייתי רגיל לפני זה לקנות את העיתון הנ"ל בכל יום שישי, ובעקבות כך לא הוצרכתי לקנות והשתמשתי בעיתון הנ"ל. לפני כמה ימים התקשרתי לעיתון הנ"ל לומר להם שיפסיקו להביא את העיתון, הם הודו לי וכו', אח"כ אמרתי שאני חושש מגזל כיון שהשתמשתי בזה כל יום ושאני מעוניין לדבר עם מי שהוא בעל סמכות למחול או לתבוע כדי לבדוק את הענין, הפקידה שאלה את בעל הסמכות שם, ואמרה שהוא אמר שאשאל רב ומה שהוא יאמר מקובל עליהם.
אתה צריך לשלם כמה שהיה שווה לך להשקיע בקריאתו דהיינו מחיר יום ו' בודאי שבין כך היית קונה ועוד קצת לפי מה שהיה כדאי לך.
שאלה: שלום כבוד הרב שליט''א,
ברצוני לשאול מה הפשט בדברי הרמב''ם כאן:(הלכות ע"ז פרק ב): "האפיקורסים מישראל
אינן כישראל לדבר מן הדברים ואין מקבלים אותם בתשובה לעולם שנאמר כל
באיה לא ישובון ולא ישיגו ארחות חיים." מה הכוונה שאין מקבלים אותו? ועוד שהדברים
סותרים לכאורה את דבריו כאן:בהלכות תשובה )פרק ג(: במה
דברים אמורים שכל אחד מאלו אין לו חלק לעוה"ב? כשמת בלא תשובה, אבל
אם שב מרשעו ומת והוא בעל תשובה הרי זה מבני העולם הבא, שאין לך דבר
שעומד בפני התשובה אפילו כפר בעיקר כל ימיו ובאחרונה שב יש לו חלק לעולם
הבא שנאמר שלום שלום לרחוק ולקרוב אמר ה' ורפאתיו. כל הרשעים והמומרים
וכיוצא בהן שחזרו בתשובה בין בגלוי בין במטמוניות מקבלין אותן שנאמר שובו
בנים שובבים אע"פ שעדין שובב הוא שהרי בסתר שב ולא בגלוי מקבלין אותו
בתשובה." אני חוזר בתשובה ומתקשה להבין דברים אלו
שאלה זו שאלו את הרמב''ם עצמו והוא עונה כך על הקושיא:שו"ת הרמב"ם סימן רסד 
 
שאלה המכילה שני עניינים. ויורנו מה שאמר הדרתו בפרק החמישי מן הלכות תלמוד תורה בדבר ההתנהגות עם הרב ולא יכריע דבריו, איך צורת (הדבר) הזה. ועוד, מה שאמר הדרתו בפרק השביעי מאותה ההלכה עצמה, ואפי' נדה עצמו על דעת, איך צורת (הדבר) הזה. ועוד, מה שאמר הדרתו בפרק השני מהלכות ע"ז וכן המינים מישראל אינן כישראל לדבר מן הדברים ואין מקבלין אותן בתשובה לעולם. ואמר הדרתו בפרק השלישי מן הלכות תשובה בד"א שכל אחד מאלו אין לו חלק לעולם הבא, כשמת בלא תשובה, אבל אם שב מרשעו והוא בעל תשובה, הרי זה מבני העולם הבא, שאין לך דבר שעומד בפני התשובה. וקשה מה שנאמר על המינים אין מקבלין אותן בתשובה לעולם, והרי נאמר בסוף הפרק על מי ששב מן הכל, (שמקבלין) אותו. יורנו הדרתו הקדושה, המקום יאיר עינינו במאור תורתו, אמן. 
 
התשובה הכרעת דבריו היא, שתהיה לרבו סברה בעניין מה של פרט שבהלכה, ויאמר התלמיד, שמה שנראה לו ומתקבל אצלו, הוא אינו מה שאמר הרב, הרי זה אסור לו, מאחר שהדבר שקול לשניים ואפשריות בו שתי דעות, ואל יכריע סברת רבו מפני סברתו. [וצורת נדה עצמו על דעת היא, שיחייב עצמו הנדוי, בתנאי שירשה זאת פלוני. (אבל גם) אם לא הרשה זאת אותו הפלוני, צריך הפרה, וזה הולך לפי העיקר הידוע אפילו נדוי על תנאי צריך הפרה, ר"ל אפילו לא נתקיים התנאי]. ומה שאתם חושבים לסתירה בדבר המינים, אין בו סתירה כלל, לפי שאחד משני המאמרים (הוא) אין מקבלין אותן בתשובה, ר"ל בזה, שאנו לא נקבל מהם תשובה ולא נראם בחזקת בעלי תשובה, אלא בחזקת מינים, כפי שהיו, והצדיקות שהם מראים היא או מסיבת הפחד או לגנוב דעת הבריות. וזה המאמר האחרון הוא, שאם שבו באמת במה שבינם לבין בוראם, יש להם חלק לעולם הבא, וזה דין בדבר מה שבינם לבין בוראם, וזה הראשון בדבר מה שבינם לבין בני האדם. וכתב משה. עכ''ל וע' בכ''מבהלכות תשובה ובלחם משנה הלכות ע''ז
שאלה: על מה סומכים היום רוב האנשים שלא בודקים ספות כורסאות כסאות ומטות מחשש שעטנז, והאם אכן צריך לבדוק , והאם יש חילוק בין מקומות הייצור שיש מקומות שהנוהג להשתמש עם מוצריים כימיים פוליאסטר וכדו' ויש מקומות שעדיין צשתמשים אם מוצריים טבעיים כשמר ופשתן?
כנ' שסומכים על ערוה''ש סי' ש''א אמנם על רבינו הגדול בעל קה''י מסופר שהחמיר בזה.
שאלה: אני עומד לקראת תוספת בניה על הגג באישור השכנים, לפני כ5 שנים השכן הסמוך אלי בנה יחי"ד על הגג מעל שטחו, וכידוע העירייה דורשת ממי שרוצה לבנות על הגג שישפץ המקלט בבניין (החלפת גומיות לדלתות וכו', יש לציין כי אף אחד מן השכנים אינו צריך את זה, וזה רק בכדי לקבל אישור בנייה) עלות השיפוץ הינו 17,000 ש"ח השכן שבנה בעבר נאלץ לשלם זאת. כעת שאני בא לבנות השכן מבקש שאשתתף אמו בחצי מן ההוצאות שהיו לו בעבור המקלט, היכי נדונייה דיינא להאי דינא?
ההוראה המקובלת באופן זה שהשכן הבונה השני משלם חצי מהכל-8500 , השלישי שליש מהכל -5667 שמתחלק חציו לראשון וחציו לשני .הרביעי 4500 שג''כ מתחלק כנ''ל וההגיון בזה שכולם שותפים שוים בצורך ובתשלום
שאלה: הבאתי אדם להתקין מזגן וברשתי ממנו אם הוא יכול לחצוב בקיר כדי להכניס את הצנרת לקיר הוא הסכים חצב להרס את הקיר הוא הודה שהוא לקח עבודה שהוא לא ידע לעשות בהתחלה לא רצתי לשלם לו עד שיחזור לתקן ו הוא לא חזר בסוף שילמתי לו על המסכנים בלי ההתקנה עלות ההתקנה 600 שקל מאז לא שמעתי ממנו הבאתי שני אנשים להצעת מחיר על תיקון הקיר הם רצו בערך 1000 שקל עד שיום אחד מצאתי פועל זר שעובד בשביל קבלן שעשה את העבודה בנס תמורת 50 שקל השאלה הרים אני צריך לחזור לשלם להתקין המסכנים כי למעשה את התקנת המזגן עשה רק שהוא הרס את הקיר ולא במתכוון לתקני???
אם המחיר הרגיל בשוק 600 ש''ח או יותר אתה פטור מפני שהוא חייב בתיקון.
שאלה: אני הקטן פועל בצורכי ציבור בשני מישורים ע"י כולל ערב וע"י עזרה לנקקים. על הכולל ערב כולם יודעים ועל העזרה לנזקיים רק מעטים. ואין הדבר מפורסם. יש תורמים שאני מבקש בשביל הכולל ערב ויש תורמים שאני מבקש בשיל העזרה לנזקקים. האם מותר לקחת כסף שנתרם למטרה מסוימת בשביל המטרה השניה
אסור לשנות ממעות שניתנו לת''ת למטרת צדקה דחשיב מורידין בקודש ומצדקה לת''ת יש מקום להתיר
אבל נ' דלכו''ע הוא רק אחרי שגבה אבל הגובה למטרה אחת מפני שיותר קל לבקש עבורה ומתכוין להעבירה נכשל ברמאות כלפי התורמים.
שאלה: אני גר בב"ב בבניין משותף בן 6 קומות עם 24 דיירים, ומעלית אחת (ולמעלה מ-150 ילדים כי"ר).
יש לנו בבניין 2 משפחות  המפעילות פעוטון / משפחתון בביתם עם כ-4 ילדים בכל משפחתון, ההורים בהגיעם בבוקר מעלים את הילדים במעלית ויורדים לדרכם במעלית, אחר הצהריים זה בדר"כ חוזר שוב על עצמו, בסה"כ מסתכם הדבר במהלך החודש (25 יום, כפול 4 ילדים כפול 4 פעמים ביום) בממוצע בכ-400 שימושים במעלית לכל משפחתון !
האם עליהם לשלם על כך לועד הבית תשלום משמעותי, והאם בכלל ניתן לאסור עליהם את השימוש במעלית, מכיוון שאין ספק ש-800 שימושים בחודש במכלית, מקצרים את ימיה ומגדילים את הבלאי, וכמובן שבשעות העומס של הבוקר, שאר דיירי הבניין ממתינים זמן רב לבוא המעלית, מכיוון שישנם בכל בוקר בשעת השיא בו כולם ממהרים 8 הורים העולים ואף יורדים.
כשקנינו את הדירה לא היה עדיין את הפעוטונים הללו, ואף אחד מה לא ביקש רשות לכך...
קשה לחייב מפני שזה עדיין בכלל משפחה ודומה לזה שהיו במשפחה זו עוד שני ילדים   ווזה עדיין בכלל משפחה  נורמלית (יש להעריך לפי שהנתונים שכתבת שכל יום עולים במעלית בין 150-175 אנשים ארבע פעמים (מלבד אורחים) והוא לגבי דייר 4 פעמים ביום כ700  פעם ביום כפול 25 יום 17500 ויתכן שקצת פחות)
ואם יש משפחה אחת עם 15 ילדים הרי הצריכה שלהם הרבה יותר גדולה
עכ''פ מתבקשים לשמוח עם זה שלשכנים יש פרנסה והקב''ה ישלח לכם בכפלים.
שאלה: אני בעלת נכס של דירה בעיר בני ברק ולאחרונה עזבו הדיירים.
אל הדירה הגיע זוג חילוני עם בתם והם מעוניינים בדירה. אני כמובן מעדיפה להשכיר את הנכס לאנשים שומרי תורה ומצוות, אך הם מציעים לשלם אף יותר ממה שהצעתי ואני לא רוצה להפסיד מכך.
מה עלי לעשות, האם אני יכולה להשכיר את הדירה לחילונים?
באיזור שחלק גדול ממנו חרדים בודאי אסור.
שאלה: חברה המפרסמת קבלת דוגמא חינם האם אני יכול להתקשר ולבקש לשלוח לכתובת של מישהו אחר לדוגמא סבתא, האם זה מותר?
לא.
שאלה: שכן שחילק את הדירה לשני יחי דיור וופתח פתח מתוך חדר מדרגות  ושטח כל דירה מעל 40 מר  כמה וועד בית צריך לשלם?
על כל יחידה מלא.
שאלה: חוזה מכירה שנכתב בו דלא כאסמכתא לעניין הקנס אם אפשר לחייב בו או"ד צריך לכתוב דוווקא בלשון בעניין שאין בו אסמכתא.
האם סכום של 87000 ש"ח שהם 10 % מהמכירה נחשב לסכום מופרז לעניין אסמכתא
א)דעת השו''ע סי' ר''ז סעיף י''ח שלשון זו לא מועילה וגם לרמ''א שם הוא ספק ולכן א''א להוציא ממון
הסכוםן בודאי נחשב כסכום מופרז במציאות הרגילה.
שאלה: נהג אחר פגע ברכב שלי וברצונו לתקן את הנזק בלי לערב את הביטוח, אך הוא מבקש/דורש ממני הצעות מחיר משלושה מוסכים הנמצאים באזורים שונים, האם הוא רשאי לכך ומי אמור לשאת בהוצאות הנסיעה והפסד הזמן כתוצאה מהשוואת המחירים?
כיון שיש לך בעצם זכות להפעיל את הבטוח זכותו לבקש שלא תפעיל מוגבלת בדרך בנ''א ואין הדרך להשתדל כ''כ בבירורים ועכ''פ הוא חייב בהוצאות הבירור.
שאלה: כרטיס המקנה הנחות והוא אישי ואינו ניתן להעברה, האם מותר לי לרכוש בו מוצרים בהנחה עבור אדם אחר?
לא, אלא אם נציג מוסמך של החברה יתיר לך.
שאלה: מהשיעור בנושא זכויות יוצרים הרב הביא דיש סברות שאם לא הייתי קונה תתקליטור ממילא לא נחשב למשיג גבול...
השאלה שלי
העתיק תקליטור תוכנה שעלותה במחיר יקר כגון 7000 אלף ש"ח...
שאלה א'- אם כעת לא הייתי קונה בכזה מחיר אבל אם הייתי עשיר בפי 10 פעמים מהמצב שאני נמצא היום כן הייתי קונה למרות שהתוכנה יקרה, השאלה האם יהיה מותר בכהאי גוונא להעתיק?
שאלה ב'- אם אחרי שהעתקתי תתקליטור ירד המחיר של התוכנה או שעשו מבצע חד פעמי במחיר שכן הייתי קונה את התוכנה, מותר לי להמשיך להשתמש בתוכנה?
תשובה:1) הדין נקבע כפי המצב בהווה
2) גם לכתחילה מן הראוי  לשלם חלקי במחיר שבו הייתי קונה 
שאלה: וסד ששכח להפריש ביטוח פנסיוני המחויב בחוק לאחד העובדים. בסוף העובד חלה וניזוק מכך. האם המוסד חייב לשלם לו את הנזקים, או רק את ההפרשות עצמם?
אינו חייב לשלם לו. אבל אם אם הוא מודה בעובדה שהסכים בחוזה לשלם או שכן הנוהג אפילו לא כתבו בחוזה,מן הראוי לפצותו על הנזק שגרם
שאלה: האם מותר להסריט שיעורי תורה בבית הכנסת כשברקע נראה שם ה' ?
כן
שאלה: אדם שעדיין לא התפלל בשב"ק בבוקר רק ברכת התורה והברכות  ומתאווה לאכול טשולנט וכוונתו באמת לשם עונג שבת שזהו מצוה דאורייתא האם מותר לאכול קודם שיתפלל ובפרט באופן שאפשר שאחר כך לו יהי' לו עונג בזה
ודאי שאסור לו
שאלה: בישיבה שיש עובד גוי במטבח ומבאים למטבח סחורה וצריך לעשר אותה האם זה נקרא חצר שאינה משתמרת וממילא לא נקנה לבעלים ועדיין אי אפשר לעשר השאלה מה הגדר של חצר שאינה משתמרת
תלוי במציאות אבל עפ''ר בתוך שטח הישיבה הוי משתמר וההגדרה שהיה שם שם חפצים שלו
אלא שיש כא בעיה אחרת שנחלקו אם יש חצר להקדש וע' קצה''ח סי' ר סק''א
 
 
שאלה: האם נשים חייבות להוכיח בדברים שאינם חייבים בהם כגון סוכה וכדו'
יש בזה שלש שיטות:בשו''ת מהרש''ם חלק שישי סי' מ''ח ועוד סברי דנשים כיון שאינם בערבות אין להם כלל חיוב תוכחה 
ובדעת תורה כ' שבמה שהם חייבות יש להם חיוב תוכחה וכדבריך
וע' בחינוך שכ' שהמצווה גם על האשה ולכ' נוכח דס''ל דאינו מדין ערבות ולפ''ז  ג''כ מסתבר דחייבת בכל מצוה.
שאלה: אם עומד באמצע פסוקי דזמרה והציבור עומדים בישתבח, האם ידלג לישתבח כדי לומר ברכו ולהתחיל יוצר או יענה עכשיו ובהגיעתו ליוצר ימשיך בלא ברכו.
מפסיקים אפילו באמצע משפט כמבואר במ''ב סי' נ''א 
שאלה: אני מתארח מדי פעם בארוחת בוקר בבית מלון ללא אירוח בבית המלון בעצמו אלא לארוחה כשהתשלום לפי מספר משתתפים.
האחראי בחדר האוכל הינו מבני ישמעאל שמעוניין לקבל טיפ גבוה ותשלום ממני באופן אישי, ולכן מנסה לסדר לי הכל כפי יכולתו.
עקב כך הוא גם מחייב אותי בתשלום למלון בפחות ממספר המשתתפים האמיתי ומקזז לי תשלום לילדי, בטענה שהוא האחראי ובסמכותו לתת הנחות לאורחים קבועים. שאלתי היא, האם אכן אוכל להסתמך על כך כשבעה"ב המלון הוא יהודי, ואני לא בטוח האם אכן זה בסמכותו והאם בעה"ב היה מסכים להנחות מסוג זה
תודה
אם יש ספק שוה לברר ע''י שיאמרו לבעל המלון שמודים לו על ההתחשבות וההנחה לאורחים  קבועים.
שאלה: האם אדם שיש לו כרטיס המזכה אותו בהטבות במקומות מסיומים, ואין לו צורך בהם יכול להשתמש בהם עבור אדם אחר או שיש בזה חשש גזל?
תלוי אם מופיע בכרטיס שהוא אישי או כעי''ז שלא ניתן להעברה.
שאלה: האם נשים  צריכות, עדיף, מחויבות, לומר סליחות?
תודה!
אמירת הסליחות היא מנהג ומבואר במג''א סי' פ''ח שהיו מקומות שנשים הגיעו  ברוב עם לומר. וכמדומה שהיום אי מנהג כללי אבל ביום הראשון של סליחותוכן בזכור ברית נוהגות לבא ובשאר הימים רק חלק מגיעות
 
 
שאלה: נשאלתי בשאלה, על ראובן שעשו מסיבת יום הולדת לבנו, והזמין כמה ילדים חברים למסיבה לטיול לחוץ לעיר, הלכו למקום שאחת הפעולות ההכי נהוגות זה לעלות לאופנוע, אחד הילידים המוזמנים עלה לאופנוע ונפצע, ושואל האב של ילד הבר מצוה, האם מוטל עליו לשלם תשלומי הנזק או לא.
הילד הוא בגיל י"ב שנה.

והנה ידוע מחלוקת הש"ך והנתיבות בסי' צו דאין שמירה באדם.
וכן, יש לציין שהאב של הילד הנפצע ידע שהולכים לאותו טיול שנהוג לעלות לאופנוע, ואיכא למימר דלא קיבל אחריות על כך.
פטור.
 
 
שאלה: כמה שאלות בדיני שומרים הדומות זו לזו, והשאלה המשותפת היא האם בכה"ג חשיב שקיבל שמירה על גוף החפצים שבתוך הדירה או"ד רק קיבל תפקיד שומר פתח.
א) שוטר שומר פתח בבנין מגורים, שמינו אותו לשמור מי נכנס ומי לא, ונכנסו גנבים, האם יש לו אחריות לשלם על החפצים שבתוך הבנין מגורים, או"ד יש לו אחריות לקיים תפקיד מסוים לשמור הפתח ותו לא.
ב)  בבנין מגורים שגרים בו ב' משפחות, והוסכם ביניהם שאין שוטר, ומי שנכנס חייב לסגור הדלת, ואחד מהם לא סגר הדלת, נכנס גנב וגנב מהשכן סכום עשר אלף דולר, האם חייב לשלם מדין שומר שפשע בשמירתו (וכשמור לי ושמור לך דחשיב שו"ש וחייב אף בגו"א), או"ד לא קיבל שמירה אלא התחייב רק על מעשה מסויים לסגור הדלת ותו לא מידי (ואולי חייב מדין גרמא).
ג)  בכיתה בבית ספר, יש תורנות בין הילדים מי יסגור הדלת בהפסקה, אירע והתורן לא סגר הדלת, ונגנב אחד הספרים, האם חייב לשלם עליו, או דילמא לא קיבל שמירה על הספרים אלא רק אחריות נעילת הדלת גרידא (ואם לא יסגור רק יורידו לו נקודה, אבל לא שישלם מה שגנבו).
בכל שלשת השאילות לא עשו קנין וגם לא אמר מפורש שמקבל אחריות ולכן א''א לחייב.
שאלה: שלחתי במייל חומר להדפסה לחנות, לאחר מכן הגעתי לחנות בשעה 12.30 בשעות הפתיחה לקחת את החומר, והחנות היתה סגורה, היה שלט שהוא יחזור בשעה 1 (איני יודע אם זה משנה לשאלה, אבל בעל החנות היתה בתוך החנות ודפקתי בדלת אמרתי לו שהגעתי מרחוק ואולי יועיל להכניסיני, והלה כעס ורגז עלי). מה שעשיתי שהלכתי לחנות אחרת והדפסתי שם את החומר, ושלחתי מייל לחנות הראשונה שלא תדפיס.
יום אח"כ מתקשר בעל החנות הראשונה שכבר הדפיס את החומר, לפני ששלחתי את המייל שלא ידפיס. ואמר לי שלא מוחל לי אם לא אשלם ומקפיד עלי וכו'.
רציתי לדעת מה הדין.
תודה
מסתבר שאתה חייב שלחכות חצי שעה הוא עדיין בכלל שירות סביר וא''א לומר שזה נקרא שלא סיפק את הסחורה.
שאלה: יש לי דירת גג אני מעוניין לבנות על הגג יח"ד יש לי הסכמה של רוב השכנים האם זה מועיל לכפות על המיעוט שימכרו לי את חלקם, וכן האם יכולים להפקיע שער או שאפשר לחייבם לפי מחיר שוק אם יש כזה?
תודה רבה
לדעתנו א''א לחייב שכנים לתוספת יחידות דיור.
שאלה: מה הדין בדירת גג שחולקה לארבע יחידות ובחוזה שכירות היה כתוב שהשוכרים מתחיבים להשתתף בוועד בית ולא היה מוזכר כמה ההשתתפות ואחר כמה חודשים ביקש המשכיר מהשוכרים 120 ש"ח כמו שמשלם כל דייר בבנין ולכוארה היה צריך להיות שכל השוכרים יתחלקו בינם מכיוון שהדירה נחשבת לדירה אחת וגם בעיריה רשום כדירה אחת כמו"כ בחברת חשמל.
אנחנו נוהגים להורות שאם היחידה שני חדרים או יותר משלמים מלא ואם היא יותר קטנה 50%
בהנחה שכ''א היא קטנה יוצא שאם למשל יש 8 דירות בבנין(חוץ מדירת הגג)נחשבות הארבע יחידות כשתי דירות נוספות ויחלקו לעשרה חלקים.
שאלה: יש לי שיק דולרי, ואני מעונין להמיר אותו לשקלים.
אמרו לי בבנק שאוכל לבצע זאת אצלם בתשלום עמלות, אך אם אפקיד את הדולרים אצלם למשך שלושה חודשים אהיה פטור מחלק מהעמלות.
ואני שואל, האם יש בכך איסור ריבית: א. בעצם ההפקדה שמסתמא אקבל על כך ריבית, ב. בכך שתמורת ההפקדה הם פוטרים אותי מחלק מהעמלות.
ואם יש בכך איסור ריבית, האם יש פתרון על ידי היתר עיסקא.
יש איסור ריבית ויש פתרון ע''י היתר עיסקא.
שאלה: למה לא מתירים להעתיק תוכנה כגון וינדווס וורד וכדו' (עכ"פ לדעת הבית יצחק, וכן לדעתכם שאין קנין ובעלות בזכויות היוצר) ואף אם יהיה חשש קרוב שיש יהודי בבורסא או מניות שלא אותם החברות, מפני שניתן לומר שכיון שלדינא לא מתחשבים בשל גוים (למא"ד דאין הסגת גבול בשל עכו"ם) והלוקח אינו יודע שיש עמו יהודי, הוי כהפקיר זכותו בזה.
חשוב כידוע שיש יהודי
וגם בשל גוי בציור של השגת גבול יש להחמיר.
שאלה: האם מותר להוריד ספרים מאתר HEBEWBOOKS גם כשכתוב על הספרים 'כל הזכויות שמורות, כולל...', וגם לדעת השואל ומשיב ודיעמי' הנוקטים שיש בעלות בהמצאה ופטנט. (הצד להתיר בכך מפני שהצורה ההכי קלה להשתמש בספרים הוא להוריד הספר כולו, ואין סיבה למוחקו אחר השימוש החד פעמי).

שאלה נוספת.
קניתי אוצר החכמה. ופעמים אני רוצה להדפיס ספר כדי שיהיה לי יותר קל להשתשמש בו. האם מותר לי להדפיסו. והאם ניתן להתיר אף לדעת המחמירים בזכויות יוצרים.
א) לדעת המחמירים אסור
ב) וגם למה שאנחנו נוקטים להקל ,אם בלא''ה היה קונה יש להימנע מזה.
שאלה: מדוע המתפללים בכותל המערבי לא מכוונים את כיוון גופם בתפילה בזווית לכיוון שמאלה -כלומר לכיוון קודש הקודשים (שלכאורה כך כתוב בסי' צד סעי' א שצריך לעשות)?