עלונים לשבת

עלוני פרשת השבוע באתר בינינו. עשרות עלונים תורניים בקבצי PDF
    , הניתנים להורדה ולהדפסה. עלוני הפרשה ניתנים לחיפוש לפי שם הפרשה גם משנים עברו.
    עלוני שבת ניתנים למיון גם לפי שם העלון. ניתן גם לחפש עלוני פרשת שבוע לפי נושא מרכזי בפרשה.
    באפשרויות החיפוש ניתן גם למצוא עלונים נושאיים לפי מעגל השנה, החגים והמועדים. העלונים רבים ומגוונים,
    בחלקם בנושאים הלכתיים סביב פרשת השבוע,
    ובחלקם דברי תורה מחשבה ומוסר. במאגר האתר מספר עלונים בלעדיים,
    לדוגמא : עלון פרשת השבוע – שיעורי הרב אריאב עוזר שליט'א,
    - הלכה בפרשה. הרב ישראל ארנון – דפי עיון . בתוך מאגר עלוני שבת ברשת,
    גם עלון שבת לילדים, דפי פרשת השבוע, גיליונות פרשת השבוע, עלונים לפרשת השבוע.
    ליד כל עלון לשבת קיים תקציר העלון. בחר גיליון לפרשת השבוע, הדפס אותו בביתך,
    ושתף את בני ביתך בדברי התורה סביב שולחן השבת.
You don't have Javascript enabled. Hover for more information! But don't worry: you can still use this web site! You have two options:
 • enable Javascript in your browser and then refresh this page, for a much enhanced experience.
 • click the Update button every time you want to update the selection.

עלונים

גולש יקר! באפשרותך למלא שדה אחד או יותר לסינון תוצאות יעיל.
בכדי לקרוא או להדפיס קבצי PDF, יש צורך בתוכנת Adobe Reader® במחשב. ניתן להוריד בחינם את תוכנת Adobe Reader® מהאתר של Adobe.
מאמר השבוע עוסק בברכת "ברוך שפטרני" שמברכים אבות עת הגעת בניהם לגיל בר המצווה. איך מתפרשת ברכה זו? האם יש לברך אף בעת הגעת הבת לגיל בת המצווה (ולמה לא)? למה נהוג לברך בלא הזכרת שם ומלכות? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
ברוך שפטרני
תולדות,
תשע"ח
מאמר השבוע נעסוק בשאלת מי אמור להדליק נרות שבת. למה נהגו ישראל שדווקא נשים מדליקות נרות שבת? האם גם בני בית נוספים רשאים להדליק נרות ולברך עליהם? איך ראוי לנהוג כאשר בת נשואה מתארחת בבית? ומי מדליק את הנרות כאשר האם לא נמצאת – האב, או אחת הבנות? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
הדלקת נרות שבת
חיי שרה,
תשע"ח
מאמר השבוע עוסק באיסור ”לעבור לפני המתפללים“. מה הטעמים לאיסור לעבור לפני המתפללים? מה צריך לעשות כאשר אדם חייב לצאת מבית הכנסת, ומישהו מתפלל מול הפתח? מהן הדין ביחס למי שעובר לפני המתפללים באלכסון, ולא לפניו ממש? ובאיזו נסיבות ניתן להקל בהלכה זו? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
לעבור לפני המתפלל
וירא,
תשע"ח
מאמר השבוע עוסק ב"מילה שלא בזמנה" – ברית מילה שמקיימים לאחר יום השמיני ללידה, בשל חולי התינוק. האם מותר לדחות ברית שגם ככה נדחתה מהיום השמיני, או שמא חובה לקיים את הברית בהזדמנות הראשונה? כאשר יש שני תינוקות שצריכים למול, אחד מילה בזמנה ואחד שלא בזמנה, איזה תינוק מלים ראשון? האם מלים מילה שלא בזמנה בימי חמישי? והאם מלים מילה שלא בזמנה ביום טוב שני של גלויות. בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע
מילה שלא בזמנה
לך לך,
תשע"ח
מאמר השבוע דן בחיוב בדיקת מזוזות. כל כמה זמן חייב אדם לבדוק את מזוזות ביתו? עד היכן תלוי הדבר בתנאי מזג האוויר? האם חובה לברך ברכה חדשה כאשר מחזיר את המזוזה למקומה? והאם חובה להחליף את המזוזה באחרת בינתיים? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
פרשת נח
נח,
תשע"ח
מאמר השבוע עוסק בהלכות כריעה והשתחוויה, ובפרט באיסור השתחוויה על רצפת אבן. בניגוד לכל ימות השנה, בימים נוראים אנו נוהגים להשתחוות עד לארץ, והמאמר ידון בהלכות הנוגעות להשתחוויה זו. בנוסף, ישנם לא מעט מצבים שבהם האדם משתחווה ארצה שלא במסגרת התפילה, ואף שוכב בפישוט ידיים ורגליים. האם יש בכך חשש הלכתי?
השתחוויה ביום כיפור
יום הכיפורים,
תשע"ח
מאמר השבוע ממשיך את העיסוק בסימני ראש השנה. לאחר שעסקנו בדיני הקדימה בברכות, נעסוק השבוע בשאר הלכות ומנהגים הקשורים לסימנים. איזה סימנים נהוג לאכול? מה טעמם? מתי יש לאכול את הסימנים, והאם מברכים עליהם ברכה ראשונה? האם יש לומר את ה"יהי רצון" עם שם ה'? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
ברכות על הסימנים בראש השנה
ראש השנה,
תשע"ח
מאמר השבוע עוסק בסדר קדימה בברכות, ובקדימה הנוגעת לאכילת ה"סימנים" של ראש השנה בפרט. מהו סדר הקדימה כשיש לברך ברכות שונות על מאכלים ממינים שונים? על איזה מאכל יש לברך כשיש מספר מאכלים מאותו המין? מה הדין כשאדם בירך על המאכל הלא נכון לפי סדר הקדימה? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
קדימה בברכות
ניצבים-וילך,
תשע"ז
מאמר השבוע עוסק בבקשות ותחינות פרטיות בשבת ובחגים. מתי מותר לומר בקשות פרטיות בשבת, ומתי יש להימנע מכך? האם יש הבדל לעניין זה בין שבת לבין יום טוב? איך מותר לומר ”מי שברך“ בבית הכנסת בשבת? ומה הדין ביחס לראש השנה ויום הכיפורים? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
פרשת כי תבוא
כי תבוא,
תשע"ז
מאמר השבוע עוסק בגביית חובות. עד איזה גבול מותר למלווה להפעיל לחץ על בעל חוב כדי לעודד את תשלום החוב? מה ההלכה כאשר המלווה אינו יודע את מצבו הכספי של הלווה? מה יכול אם לעשות למען גביית חובותיו כאשר הערוץ של בית הדין אינו יעיל? ואיזה חפצים צריכים להשאיר אצל הלווה ולא לקחתם בהליך הגבייה? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
פרשת כי תצא
כי תצא,
תשע"ז
מאמר השבוע עוסק במצוות כתיבת ספר תורה: בהלכותיה, ובשאלה שעלינו לשאול את עצמנו – למה אין אנו משקיעים בדיו, בקלף, ובלא מעט זמן, כפי שהנצרך לכתיבת ספר תורה? איך, במצב שאין כל אחד מאתנו כותב לעצמו ספר תורה, ניתן לקיים מצווה זו? והאם גם נשים חייבות במצווה? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
פרשת שופטים
שופטים,
תשע"ז
מאמר השבוע עוסק במעמד ההלכתי של עובד המבקש להתפטר מעבודתו. האם לשכיר תמיד עומדת הזכות להתפטר לפי רצונו? האם העובדה שהוא עובד תחת חוזה משנה לעניין זה? האם השכיר צריך לפצות את המעביד על הפסדים הנגרמים בגין ההתפטרות? האם תקופת השכירות עשויה לשנות את ההלכה? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע
פרשת ראה
ראה,
תשע"ז
מאמר השבוע עוסק במצווה לאהוב את הגר. מה אופי מצווה זו ואהבה זו, ואיך היא שונה מאהבת כל אחד מישראל? האם מצוות אהבת הגר כוללת גם קבלת גרים? האם יש להעדיף גרים במתן צדקה, לנוכח מצוות אהבתו? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
גר צדק
עקב,
תשע"ז
מאמר השבוע עוסק בשימוש במשקאות אחרים, לבד מיין, לכוס של ברכה – מדין "חמר מדינה". האם ניתן לקדש ולהבדיל על משקאות אחרים, לבד מיין? מניין המנהג לקדש בקידוש היום על כוסית ויסקי, ולא על כוס בשיעור מלא של יין? עד כמה ניתן להשתמש בבירה, ובמשקאות אחרים, כתחליף בברכות על הכוס? והאם ניתן להשתמש במשקאות חמים למטרה זו? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
פרשת ואתחנן
ואתחנן,
תשע"ז
מאמר השבוע עוסק בדין נעילת הסנדל בתשעה באב – אחד מחמשה העינויים של היום. האם מותר ללבוש בתשעה באב נעליים שאינן פחות נוחות מנעלי עור, אך אינן עשויות מעור? האם האיסור הוא דווקא העור, או שמא האיסור הוא נעליים, ולאו דווקא העור שבהן? האם ישנם מקרים בהם מותר ללבוש נעלי עור בתשעה באב? והאם מותר למי שנאלץ ללכת לעבוד בין אינם-יהודים ללבוש נעליים כרגיל? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
תשעה באב
תשעה באב,
תשע"ז