עלונים לשבת

עלוני פרשת השבוע באתר בינינו. עשרות עלונים תורניים בקבצי PDF
    , הניתנים להורדה ולהדפסה. עלוני הפרשה ניתנים לחיפוש לפי שם הפרשה גם משנים עברו.
    עלוני שבת ניתנים למיון גם לפי שם העלון. ניתן גם לחפש עלוני פרשת שבוע לפי נושא מרכזי בפרשה.
    באפשרויות החיפוש ניתן גם למצוא עלונים נושאיים לפי מעגל השנה, החגים והמועדים. העלונים רבים ומגוונים,
    בחלקם בנושאים הלכתיים סביב פרשת השבוע,
    ובחלקם דברי תורה מחשבה ומוסר. במאגר האתר מספר עלונים בלעדיים,
    לדוגמא : עלון פרשת השבוע – שיעורי הרב אריאב עוזר שליט'א,
    - הלכה בפרשה. הרב ישראל ארנון – דפי עיון . בתוך מאגר עלוני שבת ברשת,
    גם עלון שבת לילדים, דפי פרשת השבוע, גיליונות פרשת השבוע, עלונים לפרשת השבוע.
    ליד כל עלון לשבת קיים תקציר העלון. בחר גיליון לפרשת השבוע, הדפס אותו בביתך,
    ושתף את בני ביתך בדברי התורה סביב שולחן השבת.
You don't have Javascript enabled. Hover for more information! But don't worry: you can still use this web site! You have two options:
 • enable Javascript in your browser and then refresh this page, for a much enhanced experience.
 • click the Update button every time you want to update the selection.

עלונים

גולש יקר! באפשרותך למלא שדה אחד או יותר לסינון תוצאות יעיל.
בכדי לקרוא או להדפיס קבצי PDF, יש צורך בתוכנת Adobe Reader® במחשב. ניתן להוריד בחינם את תוכנת Adobe Reader® מהאתר של Adobe.
מאמר השבוע עוסק בחיוב נשים בתפילת מוסף, האם נשים חייבות בתפילת מוסף? האם נשים היה להן חלק בקרבן המוסף בבית המקדש? האם הדבר תלוי בחיוב להביא מחצית השקל? האם יש ענין שלא למנות נער פחות מבן עשרים לשליח ציבור בתפילת מוסף? לשיטות שכהן ולוי פטור ממחצית השקל, האם הם פטורים גם מתפילת מוסף? ומהו הבדל בינם לבין נשים? לפי השיטות שנשים פטורות מתפילת מוסף, האם מותר להן להתפלל מוסף? האם יש הבדל בענין בין בנות אשכנז לבנות עדות המזרח? בשאלות אלו ועוד עוסק מאמרנו השבוע.
נשים בתפילת מוסף
פנחס,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק במעלת וקדושת בית הכנסת, כאמור בפרשה 'מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל'. נעסוק בשאלות: מהו מעלתו של בית הכנסת? כיצד מוטל עלינו לנהוג בו? האם מותר לאכול או לשתות בו? האם מותר לנמנם בו? האם ניתן לקיים בו קידוש או אסיפה? האם מותר להכנס לבית הכנסת עם נשק? האם מותר לאדם להכנס לבית הכנסת כאשר בחוץ יורד גשם זלעפות, והוא מחפש מחסה? האם דינם של כל בתי הכנסיות שוה? מה בידנו לעשות כדי למנוע את המצב של סגירת בתי הכנסת מחמת הקורונה ח"ו? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
פרשת בלק
בלק,
תש"פ
פרשת חוקת
פרשת חוקת
חוקת,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק בחיוב נפילת אפים – תחנון בתפילה. נעסוק בשאלות: מדוע התפלל משה רבינו דוקא תפילה זו בשעת מחלוקת קרח ועדתו? מהו ענינה ומעלתה? כיצד היא פועלת? ואילו מעלות מיוחדות ניתן להשיג דרכה? מדוע שונים המנהגים בין בני אשכז לעדות המזרח בנוסח ובצורת אמירתה? האם יש חיוב לאומרה? אימתי אין אומרים אותה? האם נשים חייבות לאומרה? והאם מותר לדבר לאחר חזרת הש"ץ לפני נפילת אפים ומדוע? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
נפילת אפים
קורח,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק בשאלה האם יש חיוב להחליף טלית וציצית שהתיישנו? האם יש חיוב לקנות טלית וכל דבר מצוה נאה ויקר? האם הוא חיוב או מעלה והידור? מהו המקור והטעם לכך? כמה חייב להשקיע בכך? האם גם אדם שדחוק בממונו חייב להשקיע בכך? האם החיוב הוא גם בבגד הטלית קטן מתחת לחולצתו ואינו נראה? האם כשם שחייב לקנות טלית נאה כדי להטיל בה ציצית, חייב גם לקנות בית נאה כדי לקבוע בה מזוזה? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
פרשת שלח
שלח,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק בחיוב התפילה והתקיעה בחצוצרות בעת צרה, המבוארת בפרשה. נעסוק בשאלות: מהו החיוב? כיצד מקיימים אותו? האם החיוב הוא דוקא בחצוצרות או גם בשופר? מהו התועלת מתקיעה בחצוצרות או שופר בעת צרה? האם חיוב זה נוהג בימינו? על איזה צרות מתריעים ומקיימים מצוה זו? מהו שיעור התמותה במגיפה המחייבת תפילה והתרעה? האם גם כשיש תסמינים ואין תמותה נחשב שעת צרה? האם מגיפת הקרונה רח"ל עונה על תנאים אלו? האם אפשר לחלל עליה שבת? האם גם כשהתחלואה יורדת ב"ה היא עדיין מוגדרת כשעת צרה? האם ראוי להתענות בימינו בשעת מגיפה? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
פרשת בהעלותך
בהעלותך,
תש"פ
מאמר השבוע לרגל חג השבועות עוסק בשאלה האם ניתן לאכול בסעודה אחת בשרי וחלבי? האם ניתן לאכול בסעודה כזאת גבינה צהובה, או גבינה יוקרתית מיושנת היטב? ואילו חלות ראוי להכין לסעודת החג? האם אפשר שחלק מבני הבית יאכלו חלבי, ושאר המשפחה תאכל בשרי יחד על שולחן החג? האם מותר לאכול תוספת פרוה שבושלה בסיר בשרי בסעודה החלבית? האם ניתן להגיש סלט יווני עם חתיכות גבינה מלוחה בכלי הגשה בשרי? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
שבועות
שבועות,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק בשאלה מיהו הראוי להתמנות למנהיג ציבורי? האם יש לחפש דוקא את האדם המושלם, בעל המידות הנאצלות ביותר? אולי דוקא בעל קופה של שרצים? ואם כן, כיצד יתכן הדבר? מהן המעלות המסייעות למנהיג להתמיד במנהיגותו? וכיצד דוקא תכונות לא מושלמות יוצרות מנהיגות מושלמת? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
מנהיג ציבורי
במדבר,
תש"פ
מאמר השבוע דן בהיבט מסוים של איסור ריבית, שרלוונטי במיוחד היום: ריבית של בנקים. האם איסור ריבית נוגע גם לתשלום ריבית לבנק (הלוואה מהבנק) ולקבלת ריבית מבנקים (חשבון פיקדון בבנק)? כיצד שאלה זו תלויה בשאלת מעמדם ההלכתי של בעלי מניות? ומהי ההלכה כאשר מדובר ברוב בעלי מניות שאינם יהודים, אך מיעוט יהודי? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
ריבית
בהר-בחוקותי,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק במצוות "וקדשתו", לכבד את הכהונה. מה המשמעות של קידוש הכהנים? באיזה מובן עלינו להעניק להם כבוד ויקר? האם תלמיד חכם זוכה לקדימה לפני כהנים? האם מותר לבקש מכהנים לעשות לנו טובה? ומה הדין היום, כאשר ייחוסם של הכהנים אינו בהכרח ברור? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
וקדשתו
אמור,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק בהלכת נחלת הבכור, שיורש חלק כפול מאחיו. האם עיקרון הירושה נוגע לכל רכושו של אב, או שמא רק לחלק ממנו? האם מותר לאבא להוריש את נכסיו לילדיו בחלקים שווים? ומה הדין של ירושת בכור בכספים שבחשבון בנק, במניות, ובחובות? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
נחלת הבכור
אחרי מות-קדושים,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק בשאלה האקטואלית לימים אלו של תספורת בספירת העומר, ובפרט בתקופת הקורונה, כאשר נבצר מרבים להסתפר לפני פסח. מתי בכלל יש להימנע מתספורת? האם מותר להסתפר לרגל שמחה משפחתית? ומה ניתן לעשות בשנה זו? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
תספורת בספירת העומר
תזריע-מצורע,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק בשאלות הנוגעות לתפילה ביחידות – שאלות רלוונטיות במיוחד למצבנו כיום. היכן ראוי להתפלל כאשר אדם מתפלל לבד? מה זמן התפילה הראוי? איזה חלקים מתוך התפילה אומרים ביחידות, ועל איזה מדלגים? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע.
פרשת ויקרא
ויקרא,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק בשאלות קשות של הארכת חיים ושל "המתת חסד" או "סיוע להתאבדות" במצבי קיצון. האם יש נסיבות שבהן אין חובה להאריך חיים? האם הסבל של החולה יכול להיות גורם בשאלה זו? האם ישנן נסיבות המצדיקות הפסקת טיפול רפואי? בשאלות אלו, ועוד, נעסוק במאמר השבוע
המתת חסד
ויקהל-פקודי,
תש"פ
מאמר השבוע עוסק בנושא של לחם חלבי – פת שנילושה בחלב. מה יסוד האיסור שגזרו חז"ל על פת חלבית, ומה תוקפו? על איזה מוצרים חל האיסור, ומתי אין בהם איסור? כיצד ניתן להתיר פת חלבית? והאם יש למוצרים אלו הכשר לאחר אפייתם? בשאלות אלו, ועוד, נדון במאמר השבוע.
פרשת כי תשא
כי תשא,
תש"פ